کد مطلب: 41606 تعداد بازدید: ۲۰۷

برگزاری جلسه اخلاق اساتید و کادر مدارس علمیه جامعه النور، ریحانه اصفهان و فاطمیه درچه

یکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۱:۵۴
جلسه اخلاق اساتید با سخنرانی علی اکبرجعفرعلی استاد اخلاق حوزه های علميه و با حضور اساتید و کادر مدارس علمیه جامعه النور، ریحانه و فاطمیه در محل مدرسه علمیه فاطمیه درچه برگزار گردید.

جعفرعلی ضمن تبریک ماه مبارک رجب، به مسأله ی اخلاقی صدق و کذب پرداخته و گفت: در قرآن کریم و روایات دامنه ی صدق و کذب بسیار وسیع است و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است؛ بنابراین ما انسانها باید آنچه را که در دل داریم و آنچه را که به زبان می آوریم یکسان باشد و این همان است که در علم اخلاق به آن صدق گویند.  

وی در ادامه بیان نمود: صدق و کذب هر کدام دارای سه مرتبه است اول در مقام نیت و اعتقاد دوم در مقام زبان  و سوم در مقام عمل که هر کدام اهمیت ویژه ای دارد، اما مهمترین مرحله مقام نیت و اعتقاد است که کذب در این مرحله شرک محسوب می شود و نقطه مقابل توحید است. توحید، توکل و اخلاص همه در صدق نهفته است.

استاد اخلاق با اشاره به آیه 106 سوره یوسف اظهار داشت: اکثر مردم شرک خفی دارند؛ ایمان دارند اما صادق نیستند.

وی در ادامه با بیان حدیث امام علی (ع) بیان کرد: انسان مومن طعم لذیذ ایمان را نمی چشد مگر این که دروغ را چه جدی و چه شوخی ترک نماید و اگر این مسأله اخلاقی رعایت شود، از ایمان خود لذت خواهیم برد.

جعفر علی در پایان به سه نکته اصلی اشاره کرد: یک وقتی حکمت با اخلاق آمیخته شود مفید و کارساز است، دو اولین قدم برای سلوک، ترک دروغ است و دروغ باعث سلب توفیق نماز شب می شود، سه به آن چه می دانیم عمل کنیم یا حداقل در مسیر عمل قرار بگیریم.