کد مطلب: 40346 تعداد بازدید: ۵۲۳

حفظ استقلال در خانواده، از راهکارهای جلوگیری دخالت اطرافیان

سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۲۸:۱۰
مدیر فرهنگسرای خانواده با بیان اینکه شرع مقدس به هیچ وجه برای دخالت پدر و مادر در زندگی زناشویی فرزندان، جایگاهی قائل نشده است، تاکید کرد: پس تنها عامل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی، خود زن و شوهر هستند.
محمد سجادی زاده روانشناس و مدیر فرهنگسرای خانواده در مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان؛ با طرح چند سؤال جلسه را آغاز کرد و گفت: آیا  هر دخالتی بد است؟ آیا واکنش نشان دادن زوجین به خاطر  دخالت اطرافیان، ضروری است؟

وی در ادامه افزود: در زندگی با دلسوزی ها و دخالتهای به جا و بیجا روبرو هستیم،  دخالت هایی که اگر بر تصمیم گیری فرد تأثیر بگذارد، سرآغاز مشاجرات و عدم تعامل زن و شوهر با اطرافیان را در پی دارد.

سجادی زاده خاطر نشان کرد: آنچه حائز اهمیت می باشد آن است که بدانیم دخالتها، نظر دادن و یا اعمال نظر از طرف آنهاست و در چنین مواقعی جهت تصمیم گیری، زن و شوهر می توانند از بین 4 گزینه پیش رو، یکی را انتخاب کنند، علاقه های خود فرد، علاقه همسر، علاقه دیگران و مصالح زندگی، که  عقل سلیم حکم به مصالح زندگی می کند، پس تنها عامل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی، خود زن و شوهر هستند.

 مدیر فرهنگسرای خانواده، اولین راهکار جهت عدم بروز چنین مداخله هایی را تصحیح نگاه  پدر و مادر خود و همسر دانست و  با توجه به آن که  والدین حقی برگردن عروس و داماد دارند، گاهی دخالت های دلسوزانه آنها به نفع زوجین نمی باشد و شرع مقدس هم به هیچ وجه برای دخالت پدر و مادر در زندگی زناشویی، جایگاهی قائل نشده است.

 

وی احترام به والدین خود و همسر را دومین راهکار عنوان کرد و گفت: اسلام در حوزه زناشویی به افراد اجازه دخالت نمی دهد، اما همان طوری که والدین وظیفه امر به معروف و نهی از منکر به دیگران را دارند به طریق اولی این وظیفه نسبت به فرزندان خود بیشتر است و در مقابل وظیفه فرزندان، حفظ احترام به هر نحو ممکن و بر آورده کردن مایحتاج ایشان در حد توان است.

سجادی زاده حفظ استقلال در خانواده را از دیگر راهکارهای جلوگیری دخالت اطرافیان در زندگی زوجین دانست و اذعان داشت: درتمام تصمیم گیریها زن و شوهر باید با هم عمل کنند.

وی مدیریت معاشرت با خانواده های مداخله گر، توجه به نوع حرف زدن و عدم درخواست راه حل از ایشان، محدود کردن برخی ارتباطات و مهمتر از آن رعایت ادب و پاسخ گویی کریمانه در رد دلسوزی های نا بجای اطرافیان، را از دیگر راهکارهای برخورد با افراد مداخله گر، بیان کرد.

مدیر فرهنگسرای خانواده در پایان با بیان اینکه همه شما در رابطه با اطرافیان و نوع برخوردشان با خودتان مسئول هستید؛ اظهار داشت: مسئول تنظیم ارتباط عروس با خانواده داماد، داماد و مسئول تنظیم ارتباط داماد با خانواده عروس، عروس می باشد.