کد مطلب: 39981 تعداد بازدید: ۱۷۴

برگزاری جلسه دفاعیه پایان نامه دانش آموخته حوزه علمیه خواهران اصفهان

چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۰:۴۸
فاطمه رحیم پور دانش آموخته سطح سه حوزه علمیه خواهران استان اصفهان از پایان نامه خود با عنوان «تبیین روش علامه طباطبایی(ره) در مورد ارتباط آیات سوره های جزء25» دفاع کرد.

این جلسه با داوری حجت الاسلام  حمید الهی دوست و حضور استاد راهنما حجت الاسلام محمد خامه گر و معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان(نام و نام خانوادگی؟) در محل سالن اجتماعات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان برگزار شد.

فاطمه رحیم پور در دفاع از پایان نامه خود چنین اظهار داشت: يكى از مباحث جدید در تفسیر قرآن مسئله هدفمندی سوره های قرآن است، براساس این نظریه هر سوره، غرض واحدی دارد و آيات آن در نظمى منطقى و ارگانيك به غرض سوره مرتبط می گردد. هدف اصلی سوره تنها با توجه به همه شواهد و قرائن موجود، در محتوای سوره و بررسی اموری همچون سیاق سوره، شأن نزول سوره، فضای نزول سوره، آيات آغازين و پايانی، واژه‌های كليدی و ... قابل‌شناسایی است.

وی گفت: علامه طباطبایی(ره) توجه ویژه‌ای به کشف روشمند غرض و ارتباط آیات سوره‌ها داشته است.بنابر رویکرد، علامه طباطبایی(ره)آیات درونی هر سوره با هدفمندی خاصی از جانب خداوند درکنار هم قرار گرفته و بیانگر نوعی پیوستگی ویژه در بیان حقایق و هدف اصلی آن سوره است؛ و پیوستگی آیات با هم در پرتو هدف واحدی است که منجر به بیان تفصیلی هدف همان سوره است؛ در این پیوستگی، پیوند آیات محکم و متشابه محسوس می گردد و شرط وحدت غرض هر سوره، وحدت نزول آیات در مرحله نزول دفعی قرآن، بر قلب پیامبر اسلام(ص) است.

 رحیم پور ابراز داشت: علامه طباطبایی(ره) برای حصول نظریه­ی هدفمند بودن آیات درونی هر سوره از ابزارهایی از جمله: سیاق آیات، مطلع آیات هر سوره، فرجام و جهت گیری قصه در قرآن و ... استفاده کرده است.

وی در خاتمه گفت: رايج ترين و مطمئن ترين روش براى كشف غرض يك سوره، بررسى سياق سوره است. «سياق» در اصطلاح چينش و نظم خاص كلمات و عبارات يك متن است به گونه اى كه گاهى افزون بر معناى هر يك از كلمه ها و سپس معناى جمله، معنايى ديگر نيز براى جمله به همراه می آورد. حاصل این پژوهش بیان روش علامه طباطبایی(ره) در گونه ی به دست آوردن غرض اصلی تمام آیات درونی هر سوره با استفاده از ابزارها می باشد.