کد مطلب: 39545 تعداد بازدید: ۱۳۰

رفتار غیر اخلاقی دیگران، نباید برای ما توجیح باشد

استاد دانشگاه و حوزه گفت: برای رسیدن به آرامش انسان باید به سراغ زیست اخلاقی برویم و مهم این است که بتوانیم در همه حالات و شرایط حتی در شرایط سخت و بحرانی اخلاقی زندگی کنیم.

سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸:۴۹
نشست اخلاقی با حضور حجت الاسلام علی نجفی نژاد، استاد دانشگاه و حوزه و جمعی از طلاب خواهر مدرسه الزهرا(س) چادگان برگزار شد.

 حجت الاسلام علی نجفی نژاد در ابتدا با اشاره به این مسئله که بیشتر انسانها از مرحله اول زندگی عبور نمی کنند، گفت: یکی از فلاسفه و عارفان دانمارکی معتقد است که هر انسانی 2 مرحله دارد که مرحله اول زیبا شناختی و علم الجمال است که عمری لذت طلبند چون زیبایی را در لذت می بینند.

 

وی تصریح کرد: مرحله لذت طلبی مثل تاجری است که به دنبال کسب سود است و این طبیعی است که انسان ها به دنبال سود باشند اما ماندن در این مرحله بد است چرا که قرار است انسان در این دنیا سختی بکشد.

 

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به تشریح سختی و غم و اندوه دنیا پرداخت و گفت: زنبور عسل روی یک گل نمی نشیند و مدام جا به جا می شود چرا که با دیدن گلهای دیگر لذت استفاده از گل اول را از دست می دهد و وقتی روی گل دوم نشست غصه اش دو برابر میشود که چرا گل قبلی را از دست داد و حسرت استفاده از گل های دیگر در دلش می ماند، انسان نیز در این دنیا درصدد کسب لذت است اما چیزی جز رنج و ناراحتی دستش را نمی گیرد.

 

حجت الاسلام نجفی نژاد همچنین افزود: در معنویت هم همینطور است کسی که کمک می کند غم و غصه آن را دارد که ای کاش بیشتر داشتم و باز آرامش را به دست نمی آورد .

 

وی در بخش دیگر سخنانش گفت: برای گذر از این مرحله و رسیدن به آرامش انسان باید به سراغ زیست اخلاقی برود، از همین روست که پیامبر اکرم(ص) می فرمایید: من برای اتمام و کمال اخلاق مبعوث شدم نه برای لذت مردم و همچنین غربی ها نیز معنقدند اگر کسی بخواهد از مرحله علم الجمال خارج شود باید اصول اخلاقی در زندگی اش حاکم باشد.

 

وی اظهار داشت: اگر کارهای اخلاقی تبدیل به اصل نشده باشد انسان نمی تواند خود را موظف به رعایت آنها کند و مهم این است که بتوانیم در همه حالات و شرایط حتی در شرایط سخت و بحرانی اخلاقی زندگی کنیم.

 

حجت الاسلام نجفی نژاد در ادامه به چند اصل از اصول زیست اخلاقی اشاره کرد و گفت: اولین اصل همان قاعده زرین است که هر چه برای خودت می پسندی برای دیگران هم بپسند و دومین اصل اخلاق برای زیست اخلاقی چنین است که آنچه انجام نمی دهید به مردم نگویید انجام دهند و سومین اصل اخلاقی نیز همین است که نباید رفتار غیر اخلاقی دیگران توجیح برای ما باشد و چهارمین اصل اخلاقی نیز چنین است که نیک و بد شما در همین دنیا به خودتان می رسد .