کد مطلب: 39296 تعداد بازدید: ۱۶۹

استاد حوزه و دانشگاه:

سلامت روانی در سایه توکل به خداوند حاصل می شود

شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۹:۵۲
نشست اخلاق با عنوان سلامت روان و ارتباط آن با احکام دین اسلام ویژه طلاب، اساتید و کادر با حضور اشرف رضایی، استاد حوزه و دانشگاه در مدرسه علمیه کوثر تیران برگزار شد.

  رضایی در تعریف سلامت روان گفت: سلامت روح، ذهن و وجود انسان، سلامت روان نام دارد.

 وی دین سلام را برنامه کاملی معرفی نمود و گفت: دین اسلام در زمان ها و مکان های مختلف برای همه ابعاد وجودی انسان برنامه دارد.

 

استاد حوزه و دانشگاه اذعان داشت: حکم های حلال و حرام و مستحب و مکروه همگی دارای جنبه هایی است که از جهت سلامت روان نیز حائز اهمیت است.

 

وی گفت: وقتی دین اسلام ضرری را در مساله ای می داند، آن را حرام می کند و همینطور اگر امری سبب رشد بیشتر افراد شود، به آن سفارش می کند و برایش اجری در نظر می گیرد و آن امر رامستحب می داند.

 رضایی به مواردی همچون نپوشاندن سر هنگام خوابیدن، کم خوابی و بدخوابی اشاره کرد و گفت: دین اسلام برای خواب انسان هم آداب و احکامی دارد و بهترین خواب،خواب سرشب است تا اذان صبح و خواب بعد از ظهر مستحب است، این در صورتی است که بسیاری از روان شناسان هم به این موارد در رابطه با سلامت روان اشاره کرده اند.

 وی تهذیب نفس را لازمه سلامت روان دانست و گفت: یکی از نشانه های سلامت روان، آرامش روح است و یکی از عواملی که سبب سلب آرامش انسان می شود، اهمیت ندادن به واجبات می باشد.

 استاد حوزه و دانشگاه در پایان طلاب را به توکل داشتن سفارش کرد و گفت: سرمایه هر طلبه توکل است و همین توکل به خداوند متعال است که سبب آرامش روح و روان می گردد.