کد مطلب: 39223 تعداد بازدید: ۴۷۰

حجت الاسلام حسینی:

اهمیت خطبه فدکیه، معرفی جریان نفاق است

پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۳:۰۰
نشست اخلاقی با حضور اساتید و کادر در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی، استاد اخلاق با اشاره به نهج البلاغه امام علی(ع) گفت: امام علی(ع) در زمان حکومت شان چندین مرتبه درباره موضوع فدک صحبت می کنند، چرا امام(ع) با وجود این همه ثروتی که در 25سال قبل حکومت شان (درختکاری و حفر چاه) داشتند در مورد فدک صحبت می کردند؟

وی ادامه داد:  واضح و روشن است که  فدک به خاطر جنبه مادی بودن مطرح نمی شد و در خطبه 202 نهج البلاغه امام علی(ع) اشاره می کنند که مردم مدینه در مدینه به هضم حضرت فاطمه(س) جمع شدند.

وی در ادامه  بیان کرد: ائمه اطهار(ع) و به خصوص امام علی(ع) و امام صادق(ع) سفارش به حفظ خطبه فدکیه و خطبه شقشقیه نموده اند، اهمیت این دو خطبه به خاطر این است که جریان نفاق در آنها معرفی می شود.

حجت الاسلام حسینی تصریح کرد: دفاع حضرت فاطمه(س) بعد از رحلت پدرشان به خاطر انجام واجبات شان نبود چرا که آنها به ظاهر تمام اعمال شان را انجام می دادند، مهمترین علت جریان نفاق بود.

استاد اخلاق خاطر نشان کرد: از مهمترین شاخصه های نفاق با توجه به آیات7،8،18 سوره انفال، نساء آیه 60،منافقون آیه 7 این است که جریان نفاق مردم و جامعه را به سمت طاغوت می برد نه خدا، باورهای مردم از باور عمیق الهی به سمت مقابل می رود، جریان نفاق به دشمن نشانه هایی از رفاقت می دهد.

حجت الاسلام حسینی افزود: با توجه به آیه 25 سوره محمد(ص) که از سیاسی ترین سوره های قرآن می باشد، علت سست شدن مؤمنین را دعوت کافران به سازش معرفی نموده است(ارتباط مسلمانان با کفر).

وی با مطرح نمودن ماجرای حضرت موسی(ع) و فرار شبانه بنی اسرائیل از دست فرعون و منافقان بنی اسرائیل گفت: جریان نفاق جهان بینی مردم را طوری برنامه ریزی می کند که تأثیرات را از ناحیه طاغوت بینند نه خدا، تمام معادلات جریان نفاق مادی است و به غیب باور ندارد و  در این جامعه منافقین جامعه اسلامی در تعامل با جامعه کفر هستند.

حجت الاسلام حسینی در پایان نتیجه گیری کرد: قیام حضرت صدیقه طاهره(ع) علیه دشمن به خاطر این بود که نفاق در جامعه قصد حذف ولایت در دنیا را داشت و میل شان به طاغوت بود.