کد مطلب: 38992 تعداد بازدید: ۲۰۰

حجت الاسلام شجاعت استاد اخلاق :

سیر تکامل عرفانی و اخلاقی انسان، در خانواده تعریف می شود

دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۰:۰۴
نشست اخلاقی با موضوع دستور العمل های الهی برای قرار گرفتن در مسیر الهی با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه اهل البیت(ع) ملک شهر برگزار شد.

حجت الاسلام  مهدی شجاعت استاد اخلاق در این نشست گفت: یکی از نکاتی که در باب مسایل الهی و اخلاق به قرار گرفتن در مسیر الهی کمک می کند، دستور العمل های الهی است که اولیای الهی به شاگردان و علاقه مندان بیان فرمودند که در محضر این دستور العمل ها قرار گرفتن انسان را از گرداب ها و آسیب ها باز می دارد و مسیر را نشان می دهد.

 

وی افزود: یکی از شخصیت های زمان ما که در اوج اخلاق و عرفان قرار دارد آیت الله حسن زاده آملی است، اگر چه سخن گفتن در مورد این مرد بزرگ دشوار است اما چون می خواهیم در مسیر دستور العمل ها قرار بگیریم خاطراتی را از ایشان بیان می کنم.

 

حجت الاسلام شجاعت بیان داشت: آیا بدون مجاهدت می توان به این مقاصد رسید؟ آیت الله حسن زاده به گفته خود در مطلق علوم مجتهد هستند و این ادعایی است که فقط  ایشان دارند، انسان چه عظمتی دارد که در تمامی علوم به این درجه می رسد؟!

 

وی گفت: این راه رفتنی است و انسان به اندازه مجاهدت خود به نتیجه می رسد.

 

حجت الاسلام شجاعت گفت: آیت الله حسن زاده در سن 13 سالگی در محضر علامه شعرانی بود نه شب ها شام می خورد و نه صبح ها صبحانه به خاطر اینکه در محضر استاد است نیاز به قضای حاجت نداشته باشد و در ابتدای طلبگی همگام با سیر در علم، علاقه مند به سحر خیزی و تهجد بود.

 

وی بیان کرد: یکی از دستورالعمل های الهی این است که یک نَفَس از نَفس ایمن مباش، نفس در قران در الفاظ مختلفی به کار رفته است نفس اماره؛ دعوت کننده به بدی ها- نفس لوامه؛ ملامت کننده و تذکر دهنده- نفس مطمئنه، حال باید دید منظور کدام نفس است که نباید از آن غافل باشیم؟

 

وی ابراز داشت: حقیقت انسان واحد است، گاهی گفته می شود دعوت کننده به بدی ها چون تربیت نشده است و وقتی نفس به لوامیت سوق داده شود تذکر می دهد تا اینکه به جایی برسد که مرحله آخر تکامل نفس است که محل رجوع به رب العالمین است که همان نفس مطمئنه می باشد.

 

حجت الاسلام شجاعت گفت: دومین دستورالعمل پرهیز از شهرت و شهوت است، شهوت و هوای نفس انسان را از رسیدن به خدا باز می دارد و حضرت رضا(ع) می فرماید «عقل انسان کامل نمی شود مگر به 10 خصلت به خمول( گمنامی) بیشتر اشتیاق داشته باشید گمنامی در مقابل شهرت است» و عاقل باید از مطرح شدن فرار کند.

 

وی افزود: از همنشین بد باید بپرهیزید، هر کس باید از نامحرم مواظبت کند منظور از نامحرم این است که حرف و سخن شخص، انسان را متوجه امور دنیوی کند و  پیامبر(ص) در این باره می فرمایدن از کسی که طالب دنیا است رویگردان باش».

 

استاد اخلاق ادامه داد: کسی که از یاد خدا رویگردان باشد و اراده ای جز دنیا نداشته باشد وجودش برای تکامل انسان زهر است، همنشین در رشد و سقوط انسان بسیار تأثیر گذار است، از خدا ملتمسانه بخواهیم اطرافیان ما را بسازد، ممکن است همسر بد، همسایه بد داشته باشیم که گریزی از آن ها نیست چه کنیم تا در امان باشیم؟

 

حجت الاسلام شجاعت اذعان داشت: سومین دستورالعمل از دستور العمل های الهی این است که دائما طاهر باشید، دو نوع طهارت داریم طهارت ظاهری که فقه اسلامی به آن پرداخته و شامل پاکی و تمیزی لباس و بدن و حتی محل رختخواب است و طهارت باطنی که باید دوام داشته باشد دستور العمل ویژه امت پیامبر(ص) وضو است.

 

وی گفت: یکی از شاگردان آیت الله حسن زاده نقل می کند روزی به دیدار آیت الله رفتم دیدم می گوید  چه کفتارهایی بودند! بروم وضویی بگیرم جانم راحت شود(معاشرت با افراد بر انسان اثر دارد).

 

وی افزود: با وضو در سجاده نشستن و ذکر خدا گفتن انسان را به عالم بالا سیر می دهد.

 

حجت الاسلام شجاعت بیان داشت: اصل مهم در دوام طهارت مراقبت است که چهار مرحله دارد، شاگردان علامه طباطبایی در اواخر عمر از ایشان پرسیدند لُب عمر شریف شما چه بود؟ فرمودند: المراقبه المراقبه المراقبه و اما چهار قانون مراقبه، مشارطه، مراقبه، محاسبه، مطالبه می باشد.

 

وی اظهار داشت: مشارطه یعنی بین خود و خدای خود شرط می کند که امر و نهی تو  را گردن می نهم  بعد در طول روز مراقبت بر شرط خود داشته باشد و آخر شب از خود حساب بکشد که آیا به شرط خود وفا کرده که اگر کرده شکر خدا را به جا آورد.

 

وی ادامه داد: در مراقبه باید از اعضا و جوارح مراقبت کرد به خصوص مراقبت روی لسان که غیبت، تهمت، دروغ و دلشکستن و بعد سخن لغو نباشد.

 

حجت الاسلام شجاعت گفت: حضرت امام خمینی(ره) در جوانی در قله عرفان بودند، روزی عروس ایشان نزد امام آمدند، حضرت امام سراغ بچه ها را گرفت گفتند به خاط مزاحمت نیاوردیم همین که ما را اذیت می کنند کافی است حضرت امام خمینی فرمود: حاضرم آنچه ثواب در عمرم دارم بدهم و ثواب رسیدگی به فرزند را به من بدهید.

 

استاد اخلاق تاکید کرد: زن معراجش به ساختن آدم است، افتخار ما خانمی است که شهدا را به معراج فرستاده و علما و فضلا را تربیت کرده است و بزرگ ترین مسؤلیت زن، تربیت فرزند است، پس سیر انسان هم مرد و هم زن در منزلش می باشد، سیر تکامل عرفانی و اخلاقی انسان در خانواده تعریف می شود.