کد مطلب: 38681 تعداد بازدید: ۱۸۶

هدف خطبه حضرت زهرا س دفاع از ولایت امام زمانش بود

چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱:۳۳
نشست فرهنگی با موضوع برترین الگوی ولایتمداری، حضرت زهرا با سخنرانی استاد محمد حسین رجبی دوانی، عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع) و استاد تاریخ در سالن دارالهدایه مدرسه علمیه النفیسه اصفهان برگزار شد.

وی سخنان خود را با این حدیث آغاز کرد: از امام کاظم(ع) و برخی ائمه روایت شده بر این مضموم که اسلام بر 5 پایه نماز، روزه، حج، زکات و ولایت خداوند استوار است در 4 مورد از این 5 مورد برای مومنان تخفیف قائل  شده به عنوان مثال تخفیفی که خدا در نماز قائل شده  این است که شما اگر نمی توانید ایستاده نماز بخوانید، نشسته و اگر نشسته نمی توانید خوابیده (در نمازی که ستون بزرگ دین  و حلقه وصل انسان با خداست)، در تنها چیزی که که خداوند تخفیفی نداده است ولایت  است و اگر اعتقاد به ولایت نباشد سایر اعمال قابل قبول نیست.

وی خاطر نشان کرد: حضرت زهرا(س) به عنوان یادگار پیامبر(ص) و سند محکمی در دفاع از ولایت در چندین عرصه حضور می یابد هنگامی که غاصبان، ولایت را  به تاراج بردند حضرت علی(ع) به همراه فاطمه زهرا بر در خانه اصحاب با سابقه پیامبر حضور یافتنند تا با آنان اتمام حجت کنند که شیعه و سنی در روایت این موضوع را مطرح  کرده اند.

رجبی دوانی همچنین به دومین  عرصه از حضور حضرت زهرا(س) اشاره کرد و گفت: مورد دیگر که خیلی عجیب و  بسیار مهم است زمانی است که غاصبان ولایت دیدند شیعیان امیر المومنین حاضر به بیعت با ایشان نیستنند، خواستنند خاندان رسول خدا را  از پشتوانه مادی مالی و اقتصادی محروم کنند.

وی ادامه داد: عواملی را ابوبکر به سرکردگی رفیق نزدیکش ابوعبید جراح به فدک فرستاد و افرادی که از سوی حضرت زهرا آنجا کار می کردند را بیرون کرد؛ فدک اشغال و غصب شد.

 

وی  اضافه کرد: حضرت زهرا مظهر اسلام کامل و مجسم  است و فدک را  در اختیار  داشت  با آن همه درآمد ولی ذره ای از آن  را برای خودشان خرج نمی کردند همه را در راه  خدا صدقه می دادند، ولی باید مقابل غصب بایستد و ایستاد و اما این ظاهر قضیه بود.

وی گفت: در خطبه ای با عظمت حضرت زهرا می فرمایند فدک ارزانی شما باد در عین ایستادن در مقابل ظلم خطبه دفاع از ولایت را قرائت کردند که به غلط به  خطبه فدکیه معروف شده است.

این استاد تاریخ سومین و مهمترین عرصه حضور حضرت زهرا(س) را اینگونه بیان کرد: مهمترین عرصه ای که حضرت زهرا ایستاد اینجاست که در تاریخ داریم  عمر خطاب به ابوبکر گفت: پایه های حکومت تو محکم نخواهد شد مگر اینکه از علی بیعت بگیری، علی به خاطر خویشاوندی نزدیک با پیامبر و جایگاهی که دارد اگر بیعت نکند حکومت آسیب خواهد دید و متزلزل خواهد بود و دراین عرصه حضرت فاطمه زهرا(س) با تمام وجود نورانی و مقتدرانه از ولایت امام زمان خویش دفاع کرد.