کد مطلب: 37678 تعداد بازدید: ۱۹۲

برگزاری جلسه دفاعیه پایان نامه دانش آموخته موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا س اصفهان

پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۸:۴۷
«خانم شهلا فاتحی پولادی» دانش آموخته سطح سه حوزه علمیه خواهران استان اصفهان از پایان نامه خود با عنوان«نقش عمل صالح در پايايي و پويايي ايمان از منظر قرآن كريم» دفاع کرد.

این جلسه با داوری حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی مسترحمی و حضور استاد راهنما حجت الاسلام والمسلمین رحمان عشریه و استاد مشاور حجت الاسلام والمسلمین محمود ابوترابی در محل مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران قم برگزار شد.

خانم فاتحی در دفاع از پایان نامه خود این چنین بیان کرد: بر پايه آموزه‌هاي وحياني، اعمال نيك افراد از ايمان آنان برمي‌خيزد و افزون بر آن، خود اعمال صالح نيز در قوّت و ثَبات ايمان اثرگذارند و سبب ازدياد ايمان و هدايت نيكوكاران می گردد.

وی در ادامه افزود: ايمان به معناي تصديق قلبي چيزي و اقرار زباني به آن است. عمل صالح يعني كارهاي جوارحي و جوانحي (امور اعتقادي و اخلاقي) که براي کسب رضايت پروردگار و با تحمل دشواري‌ها انجام مي‌شود و صلاحيت براي اجر و پاداش دارد.

خانم فاتحی همچنین اظهار داشت: درباره اتحاد يا تغاير ايمان و عمل صالح، نظريات گوناگوني از سوي انديشمندان اسلامي ارائه شده است که معتزله و يونسيه و شوبانيه، قائل به اتحاد ايمان و عمل صالح هستند، گروهي همچون اشاعره و شيعه ماهيت ايمان را صرفاً تصديق و مغاير با فعل و عمل مي‌دانند، بر اساس ديدگاه تفصيلي نيز، ايمان به لحاظ مفهوم ذهني، فقط همان تصديق است و از جهت تحقق بيروني، با عمل همراهي مي‌كند.

دانش آموخته موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا(س) اصفهاندر ادامه بیان کرد: بر اساس آموزه‌هاي قرآني، برخي اعمال صالح جوانحي در حوزه اعتقادات در پايايي و پويايي ايمان نقش اساسي دارند، مانند اعتقاد به توحيد و ولايت انبيا و اولياي الهي و روز رستاخيز.

 

وی در پایان گفت: بر اساس آموزه‌هاي قرآني، برخي اعمال صالح جوانحي در حوزه اخلاقيات، در استواري و ارتقاي ايمان انسان اثر مي‌گذارد، مانند اخلاص، زهد، توكل، صبر، صدق و راستي، خوشخويي و تواضع و بر همین اساس اعمال صالح جوارحي نیز مانند نماز، تلاوت قرآن، انفاق و جهاد در راه خدا كه سبب رشد و كمال ايمان آدمي مي‌گردند در پايايي و پويايي ايمان اثر دارند.