کد مطلب: 37677 تعداد بازدید: ۱۷۴

برگزاری نشست اخلاقی ویژه اساتید و کادر در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا س اصفهان

پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳:۳۶
حجت الاسلام حسینی: اهمیت مسأله عدالت اجتماعی و اقتصادی آنقدر زیاد است که امام علی(ع) در بدو تشکیل حکومتشان اولین موضوعی که به آن پرداختند همین مسأله بود.

حجت الاسلام ابراهیم حسینی استاد حوزه و دانشگاه در این نشست خطبه 16 نهج البلاغه که اولین خطبه در زمان حکومت امام علی (ع) می باشد را شرح داد و گفت: این خطبه اشاره به یک شکاف بزرگ اقتصادی در25 سال قبل از حکومت ایشان دارد، جامعه اسلامی درآن برهه زمانی دچار ویژه خواری و رانت خواری شده بود، امام جامعه را به عدالت دعوت می کنند و می فرمایند:«آگاه باشید تیره روزی ها و آزمایش ها همانند زمان بعثت پیامبر(ص) بار دیگر به شما روی آورده است.»، منظور امام (ع) این است که جامعه به جاهلیت قبل از زمان بعثت برگشته است.

وی با توجه به عبارت «همه آزمایش می شوند چون دانه ای که درغربال می ریزند یا غذایی که در دیگ گذارند به هم ریخته خواهید شد، زیر و رو می شوید تا آنکه پایین به بالا و بالا به پایین رود و آنان که سابقه ای در اسلام داشتند وم نزوی بودند بر سرکار آیند و کسانی که به ناحق پیشی گرفتند عقب زده خواهند شد.» ادامه داد: امام علی(ع) در این فراز خطبه به این نکته اشاره می کنند که جامعه اسلامی دچار تحولاتی شده است، اسلام باید همچون به هم خوردن غذای در دیگ خانه تکانی شود.

استاد اخلاق خاطر نشان نمود: در همان 25 سال قبل از تشکیل حکومت امام(ع) تغییرات اساسی در دین اسلام به وجود آمده بود، آنهایی که زمام امور را به دست گرفته بودند سعی بر این داشتند که به نام اسلام، همان جاهلیت قبل از اسلام را رواج دهند، یعنی پوسته آن اسلام بود ولی آن را مخلوط به کفر کرده بودند،اسلام با جاهلیت مخلوط شده بود.

حجت الاسلام حسینی گفت: به عنوان مثال آنها در زمان خلافتشان ارزشهای قومی و قبیله ای را رواج داده بودند، ارزشهای جاهلیت را زنده کرده، اهل بیت(ع) را حذف نموده یا در معنای‌ آن تغییر ایجاد کردند، دستور منع خروج صحابه از مدینه را دادند و نقل حدیث را منع می کردند و... اینها همه از جمله اعمالی بود که جامعه را به سمت و سوی جهالت آن هم با نام اسلام پیش می برد.

وی با اشاره به شبهه ای که مطرح میکنند که چرا امام علی(ع) حکومت را بعد از پیامبر(ص) به دست نگرفتند، گفت: شاید امام علی(ع) اگر حکومت را در آن زمان می گرفتند خیلی از اتفاقات مثل غصب فدک، غصب خلافت، شهادت حضرت فاطمه(س) و... اتفاق نمی افتاد ولی یک اتفاق بزرگتر می افتاد و آن تفرقه در جامعه نو پای اسلام بود.

حجت الاسلام حسینی در پایان متذکر شد : خیلی از فرهنگهای جاهلیت دوباره در جامعه ما رونق پیدا کرده است خیلی اشرافی گرایی ها که زیر پرچم اسلام رخ می دهد و توجیهات اسلامی برایش مطرح می شود، ارزش ها دیگر تقوای الهی محسوب نمی شود و خیلی بی عدالتی ها که در جامعه اسلامی به وجود آمده است، اینها آسیب هایی است که باید جلو پیشرفتش گرفته شود.