کد مطلب: 37673 تعداد بازدید: ۱۴۱

انسان عاقل همیشه در جنگ و مقابله با نفس خویش است

استاد اخلاق حوزه تصریح کرد: انسان ها لحظه به لحظه مشغول ساختن خود هستند و همه افعال ما می تواند در جهت تعالی و رشد یا حرکت وارونه ما موثر باشد.

پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۲:۴۶
نشست اخلاق با موضوع خودسازی با حضور حجت الاسلام حقیقی، استاد اخلاق در جمع اساتید مدرسهعلمیه فاطمه الزهرا س اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام حقیقی با قرائت آیات قرآن و روایات معصومین، همچنین با استفاده از اشعار حافظ و مولانا به بیان انواع خودسازی و راه های رسیدن به آن پرداخت.

وی در اهمیت و تاکید به امر خودسازی، به سفارش ابوذر یار با وفای امام علی(ع) که فرموده بود «آنچه از همه بیشتر دوست داری به او بد مکن مرادم نفس توست هر کس خود را بیش از همه دوست دارد؛ پس به خودتان بد نکنید»  اشاره کرد و از قول علامه طباطبایی گفت: « ما کاری به جز خودسازی نداریم.»

وی در ادامه به بیان روایات معصومین و آیات قرآن پرداخت از جمله در سوره حدید، مومنین به منافقین می گویند «شما خودتان را ضایع کردید، سرمایه وجودیتان را تضییع نمودید» همچنین روایت امام سجاد(ع) که فرموده اند « الخیر کله صیانت الانسان نفسه. تمام خوبی در این خلاصه می شود که انسان حقیقت خود را صیانت کند» سپس به احوالات میر سعید جرجانی در لحظات آخر عمر که فرزندش را به صیانت از خود سفارش می کرد؛ اشاره نمود.

حجت الاسلام  حقیقی در ادامه تصریح کرد: همه انسان ها لحظه به لحظه مشغول ساختن خود هستند، همه افعال ما از راه رفتن، نشستن و خوابیدن و... می تواند در جهت تعالی و رشد یا حرکت وارونه ما موثر باشد.

وی در ادامه انواع خودسازی را اینگونه بیان داشت : خودسازی نفسانی که نفس بر وجود انسان مسلط می شود؛ خودسازی عقلانی و حاکم شدن عقل بر وجود انسان و خودسازی قرآنی « ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم».

استاد حوزه ادامه داد: خودسازی حبی که در آن انگیزه انسان عشق به خداوند است.

وی تاکید کرد: عاشق جز معشوق خود را نمی بیند و این ویژگی عشق است که جز محبوب را از وجود انسان بیرون می کند عاشق می خواهد همیشه مورد رضایت معشوق خود باشد و آنچه در ادعیه داریم همه ابراز عشق ائمه به خداوند است.

حجت الاسلام حقیقی در پایان معرفت، طهارت، بهره گیری از استاد و شب زنده داری را از عوامل موثر در ازدیاد حب به خدا معرفی کرد و گفت: انسان عاقل همیشه در جنگ و مقابله با نفس خویش است اما انسان عاشق چیزی جز معشوق نمی بیند.