کد مطلب: 37581 تعداد بازدید: ۱۷۲

برگزاری نشست اخلاقی مدرسه علمیه فاطمه الزهراء اصفهان

دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۵:۵۹
حجت الاسلام حسینی: جاهلیت تمدن امروز به مراتب از جاهیلیت اولی و قبل از اسلام بیشتر است باید دید پیامبراکرم(ص) چگونه با مردم جاهل زمان خود برخورد کردند وچگونه توانستند جامعه رابه جامعه نبوی برسانند.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی از اساتید دانشگاه و حوزه های علمیه در جمع اساتید وکادر مدرسه علمیه فاطمه الزهراء اصفهان به بیان بعضی از نکات تربیتی پرداخت و گفت: باید اساتید ما مدل رفتاری پیامبراکرم(ص) را الگوی خود قرار دهند، ببینند رفتار پیامبر با مردم چگونه بود که توانستند آن جامعه عقب مانده را به بهترین جامعه تبدیل نمایند. شیوه آموزش ایشان چگونه بود؟ کدام بُعد وجودی مخاطب خود را تحریک کرد؟

وی ادامه داد: با توجه به پنج سوره اولی که بر  پیامبراکرم(ص) نازل شد(علق،قلم،مزمل،مدثر وحمد) ، بحث رب بودن خداوند مورد توجه قرار گرفت، گستره حضور رب عالم گیر است و عالم صاحبی دارد و آن رب تمام مخلوقات است، کلمه رب ایجاد تعهد می کند، نظارت رب را گوشزد نموده و دائم انسان را تربیت می کند واین اولین نکته ای است که باید اساتید به آن توجه داشته باشند.

استاد اخلاق خاطر نشان نمود:نکته مهمی که حائز اهمیت است اینکه مدل رفتاری پیامبر(ص) هم قبل از بعثت و هم بعد از آن مشوق مردم بود برای القاء پیام الهی . بنابراین قبل از انتقال پیام باید انگیزه در مخاطب ایجاد شود و این انگیزه باعمل استاد به وجود می آید.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به رفتار استادهای برجسته و سخن بزرگان گفت: همانگونه که امیر مؤمنان(ع) در شب شهادت خود و وصیتشان، نظم را درکنار تقوای الهی بیان نمودند، بی نظمی ها اثر بسیار عجیبی در زندگی انسان دارد، نمونه ای از رفتار شایسته در یک استاد نظم در امور است،. بی نظمی ها دارای تبعاتی است که گاهی فرد انجام دهنده آنرا نمی داند.بسیاری از حق الناسها از تبعات عمل ناشی می شود نه خود عمل.

وی در پایان متذکرشد : با توجه به سخن امام علی(ع)  کسی که قرار است امامت گروهی را برعهده بگیرد باید ابتدا از خودش شروع کند.اگر استاد خدا را در نظر شاگردش بزرگ کرد حتما خودش هم از منظر شاگرد جایگاه والایی می یابد، بنابراین استاد باید کاملا متوجه رفتارش باشد.