کد مطلب: 37300 تعداد بازدید: ۱۵۸

برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان بسترهای زمینه ساز پذیرش پوشش اسلامی با تکیه بر سوره احزاب در مدرسه فاطمه الزهرا س ویلاشهر

یکشنبه ۲۶ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۰:۳۱
نشست علمی پژوهشی با عنوان بسترهای زمینه ساز پذیرش پوشش اسلامی با تکیه بر سوره احزاب با حضور زینب پناهی، استاد کلام و شرکت کننده در دوره گلبرگ حجاب در قم، در مدرسه فاطمه الزهرا(س) ویلاشهر برگزار شد.

خانم پناهی با بیان اینکه قرآن کتاب تربیت است و تربیت امری تدریجی می باشد؛ به زمان نزول آیه پوشش 17 سال پس از بعثت پیامبر اکرم(ص) اشاره و آن را نشانگر آماده نبودن بستر و زمینه مناسب برای این حکم در جامعه دانست.

وی تصریح کرد: بیان حکم قبل از آماده بودن زمینه ها موجب لوث شدن ان و هلاکت مردم خواهد شد.

پناهی بیان داشت: در آیات و روایات از کلمه حجاب استفاده نشده و به جای آن از پوشش اسلامی یاد شده است.

وی با بیان این که استفاده از این واژه موجب سوء استفاده مخالفین شده و از آن در پرده نگه داشتن زن و عدم حضور غیرضروری او در جامعه برداشت می شود؛ استفاده از واژه پوشش اسلامی را مورد تاکید قرار داد.

خانم پناهی با اشاره به آیه59 سوره احزاب، ابلاغ حکم پوشش به زنان و دختران پیامبر را بیانگر نمونه و الگو بودن آنان برای بقیه اقشار جامعه معرفی کرد و محور آیه را بر شخصیت ایمانی افراد دانست، سپس به تلاش دشمن در ترویج و معرفی شخصیت افراد بر پایه بی حجابی و بدحجابی اشاره و دستور قرآن را برخلاف آن در اعتلای شخصیت افراد بر اساس ایمان بیان کرد.

وی در ادامه با توجه دادن مخاطبان به آیات قبل از آیه مورد نظر، آیه 35 سوره احزاب را بیانگر زمینه های ابلاغ دستور پوشش دانست.

استاد کلام اسلام، ایمان، قنوت، صدق، شکیبایی، خشوع، صدقه، روزه، پاکدامنی، فراوانی یاد خدا را همان بسترهای لازم برشمرد و به توضیح پیرامون معنا و راه های تثبیت هر یک در بین افراد و جامعه پرداخت.