کد مطلب: 37191 تعداد بازدید: ۱۹۶

برگزاری نشست اخلاقی در مدرسه علمیه فاطمیه اندان خمینی شهر

چهارشنبه ۲۲ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۵:۱۸
نشست اخلاقی با عنوان مکارم اخلاق با حضور اساتید و کادر مدارس علمیه شهرستان در مدرسه علمیه فاطمیه اندان خمینی شهر برگزار شد.

آیت الله عبدالکریم مولوی، موسس مدرسه علمیه فاطمیه اندان خمینی شهر با اشاره به اینکه خداوند متعال در فرازهای اول سوره شمس به تبیین ضرورت و اهمیت تزکیه و تهذیب نفس پرداخته و بعد از سوگندهای پی در پی و محکم و تاکیدهای فراوان  می فرماید: «قد افلح من زکیها وقد خاب من دسیها «به تحقیق کسی که نفس را پاک کند رستگار شود و کسی که آن را تباه کند، بی بهره شود؛ هدف از خلقت انسان را رسیدن به قرب الهی دانست که این هدف جز با تزکیه و تهذیب نفس به دست نمی آید.

مولوی گفت: می دانید که هر چه سوگندهای قرآن در مورد یک مساله، بیشتر و محکم تر باشد، دلیل بر اهمیت و سرنوشت ساز بودن آن مساله است؛ بنابراین تهذیب نفس جایگاه والایی در زندگی انسان دارد و اگر انسان بخواهد رستگار شود، باید خود را تزکیه کند و گرنه از سعادت و رستگاری محروم می شود.

وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر تزکیه بدون داشتن استاد و برنامه و دستورالعمل مشخص، امکان پذیر نیست، داشتن یک استاد، برنامه و دستورالعمل مطمئن و پیروی از آن یک ضرورت است .

وی ادامه داد: آیت آلله قاضی رحمه الله یکی از بزرگان اخلاق بود که دستورالعمل های اخلاقی او می تواند راهگشای ما برای رسیدن به مراحل عالی معنویت باشد و حضرت امام خمینی رحمه الله درباره او می فرماید: «قاضی، کوهی بود از عظمت و مقام توحید ».

مولوی اظهار داشت: آن گاه که بنده خدا در مورد چیزهایی که خدا به او سپرده است، برای خودش ملکیتی نبیند، انفاق کردن در چیزهایی که خدا به آن امر کرده است، بر او آسان می شود و اگر بنده خدا تدبیر امور خود را به مدبرش بسپارد، مصائب و مشکلات دنیا بر او آسان می گردد و زمانی که بنده به امر و نهی خداوند متعال مشغول شود، دیگر مجالی نمی یابد تا از این امر فرصتی برای خودنمایی و تفاخر با مردم پیدا کند .