کد مطلب: 36824 تعداد بازدید: ۱۱۴

حضور مدیر و تعدادی از اساتید و نماینده طلاب مدرسه علمیه فاطمه زهراس ورزنه در دیدار امام جمعه،مسئولین، جمعی از خانواده های معظم شهدا، کشاورزان و روحانیون بخش بن رود با امام جمعه اصفهان حضرت آیت الله طباطبایی نژاد

سه شنبه ۱۴ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴:۲۲
حضور مدیر و تعدادی از اساتید و نماینده طلاب مدرسه علمیه فاطمه زهرا(س)ورزنه در دیدار امام جمعه،مسئولین، جمعی از خانواده های معظم شهدا، کشاورزان و روحانیون بخش بن رود با امام جمعه اصفهان حضرت آیت الله طباطبایی نژادبه مناسبت نه دی

آیت الله طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در این دیدار با اشاره به مشکلات منطقه شرق شهرستان اصفهان خصوصا بخش بن رود بیان داشت: در خواست های مردم بسیار درست و بحق است که متاسفانه بعضی از این کارها به دست دولت است و آنگونه که باید قدم بردارند و در جهت رفع این مشکلات تلاش کنند اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به دیدار مردم اصفهان با مقام معظم رهبری افزود: بنده خدمت حضرت آقا عرض کردم که مردم اصفهان توقع دارن همچنان که برای احیای دریاچه ارومیه از صندوق ذخیره ارزی مبلغی برداشت شد جهت احیای زاینده رود که فقط آب شرب بیش از 5میلیون نفر به آن وابسته است هم برداشتی از این صندوق داشته باشند تا این کار سریع تر به نتیجه برسد که حضرت آقا فرمودند من در برداشت از صندوق ذخیره دخالتی اما باید دولت پیشنهاد کند که چنین پیشنهادی از طرف دولت صورت نگرفته است.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان تصریح نمود: این مطلب را به استاندار اصفهان گفتم و نامه ای تنظیم شد و برای معاون اول رئیس جمهور ارسال شده است که باید دولت پیگیری کند و ما هم این کار را پیگیری خواهیم کرد.

وی به ساماندهی رودخانه جهت جلوگیری از هدر رفت آب اشاره و اظهار داشت: یکی از کارهایی که باید انجام شود ساماندهی رودخانه وکم کردن وسعت آن است و باید به گونه ای ساماندهی شود که دسترسی میرآب به رودخانه آسان باشد به طوری که دوطرف رودخانه تا سد زاینده جاده ای درست شود که بتوان از حریم رودخانه بازرسی و از آب محافظت کرد

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه عدم  مدیریت صحیح باعث شده است که این بلا بر سر زاینده آورده شود افزود : غیر از ساماندهی رودخانه باید جهت کشاورزان لوله ای جدا کشیده شود تا آب مورد نیاز کشاورزان بدون واسطه و زودتر به دست کشاورز رسیده و مورد استفاده آنها قرار گیرد چرا که پس از رها سازی آب از سد و طی شدن کیلومترها در رودخانه قسمت عمده آن بر اثر تبخیر و فرو رفتن در زمین و موانع دیگر هدر می رود.

وی با بیان اینکه با توجه به کم بود آب وهمچنین کاهش بارندگی ها باید با یک مدیریت صحیح این مسئله را پیگیری کرد در ادامه افزود: یکی از کشت هایی که نباید در استان اصفهان صورت بگیرید کشت برنج است که آب زیادی را نیاز دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با توجه به وضعیت موجود آب در این زمان خواستار جلو گیری انتقال آب  به بالای کوه ها در بالادست جهت باغات شد.

وی با اشاره به انفال بودن آب بیان داشت: باید دولت تدبیر کند و به این کار نظم دهد تا اینکه این منابع به صورت عادلانه استفاده شود وحق آبه های حق آبه داران که یک حق قانونی و شرعی است را به کشاورزان واگذار نماید.

امام جمعه اصفهان به تونل سوم کوهرنگ اشاره و افزود: دولت باید در جهت ساخت سد برای آب گیری تونل سوم اقدامی جدی کند که در این راستا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در جهت اجرای این پروژه پیشنهاداتی ارائه نموده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به دیدار خود با وزیر نیرو اظهار داشت :به وزیر نیرو گفتم باید بدانید که امروز نیاز اصفهان چیست و باید به این نیاز توجه ویژه ای داشته باشید، اصفهان از نظر وسعت ،تقدیم شهید ، تعدا ایثارگران ،آزادگان و جانبازان یک پرداخت مالیات یک دهم کشور است و یکی از صنایع بسیار مهم کشور صنعت کشاورزی است که محصولات بسیاری از استانها توسط استان اصفهان تامین می شود و به همین دلیل دولت باید توجه ویژه ای را به استان اصفهان داشته باشد.

وی به پروژه بهشت آباد نیز اشاره کرد و افزود: پروژه بهشت آباد باید به صورت جد پیگیری شود البته این پروژه در دراز مدت جواب خواهد داد ولی باید با صرفه جویی در مصارف مختلف آب چه صنعت، شرب و برداشت های بالادست و جلوگیری از کشت برنج برای کشاورزان شرق اصفهان آب رهاسازی شود.

رئیس ستاد احیای امربه معروف ونهی از منکر استان اصفهان به معضلات گردشگری در مناطق گردشگری استان اصفهان اشاره و بیان داشت: برای  یک گردشگری و تفریح سالم و جلوگیری از مفاسدی که باعث می شود این صنعت را به خطر بیندازد باید در کنار مراکز گردشگری یک کلانتری تاسیس شود تا به نظارت دقیق به این امر مهم  بپردازد.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین شامحمدی امام جمعه شهر ورزنه به سابقه تاریخی و وجود علمای بزرگ و بنامی در منطقه بن رود و تقدیم بیش از 180شهید اشاره و افزود: بخش بن رود و شهر ورزنه در بعد اقتصادی و هم در بعد فرهنگی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند که تحمل برخی از انها حقیقتا سخت ودشوار است که در بعد فرهنگی با وجود مراکز تاریخی ،تپه های ماسه ای وتالاب بین المللی گاوخونی به یک بخش گردشگری تبدیل شده است که در کنار فرصت های شغلی ایجاد شده با آسیب ها و تهدیدهای جدی نیز مواجه گردیده است.

وی کمبود مراکز قرآنی و دارالقران که یکی از پایگاه های مهم فرهنگی محسوب می شود را یکی از بزرگترین نقیصه های این بخش عنوان کرد و خواستار یاری رساندن به رفع این نقیصه شد.

امام جمعه ورزنه به وضعیت اقتصادی مردم منطقه بن رود و حقآبه شرعی وقانونی و همچنین وضعیت کشاورزی منطقه اشاره و افزود: با وجود اینکه شغل بیش از 90درصد مردم کشاورزی بوده واز طریق کشاورزی ارتزاق می کنند و حق آبه قانونی و شرعی که مردم شرق اصفهان و خصوصا منطقه بن رود دارند اما با ضعف مدیریت مسئولین در دولت ها باعث ضایع شدن حقوق این مردم گردید و تنها حرکت مسئولین در جهت رفع مشکلات مصوبات نوشته شده بر روی کاغذ است همانند مصوبات 9 ماده ای شورای عالی آب هیچکدام اجرایی نشده است.

وی با هشدار بر اینکه اگر روزی خطر بی آبی فقط کشاورزان شرق اصفهان را تهدید می کرد، امروز شهروندان اصفهان نیز در معرض تهدید هستند خواستار توجه جدی و عملی مسئولان در جهت رفع مشکلات شد.

مجید جابر عضو شورای اسلامی شهرورزنه ومسئول کمیسیون کشاورزی وعمرانی شورای شهرستان اصفهان نیز در این دیدار به استقرار فرمانداری سبا وشهرستان شدن منطقه اشاره و افزود: مسئله شهرستان شدن منطقه با 6 سال کار کارشناسی در دولت قبل به دبیرخانه دولت ارسال شدکه متاسفانه این پرونده اجرایی نشد.

وی در پایان جریان افتادن این پرونده خواسته تمام مردم منطقه دانست و خواستاراجرایی شدن این امر شد.