کد مطلب: 34567 تعداد بازدید: ۱۹۶

استاد اخلاق حوزه های علمیه کشور:

آنچه ازما می خواهند دینداری نیست بلکه دین شناسی

پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۸:۱۵
نشست اخلاقی ویژه طلاب با حضور حجت الاسلام «محمد حسین حائری» استاد اخلاق حوزه های علمیه ی سراسر کشور، در مر کز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی شهرستان نجف آباد بر گزار شد.

حجت الا سلام حائری با توجه به آیه 30 سوره بقره «...انی جاعل فی الارض خلیفه» قاعده ای را بیان کرد و گفت: نظام خلقت، نظام سنخیت است؛ لذا وقتی ملائکه از خداوند سؤال پرسیدند که چرا  انسان را خلق کردی؟ جواب سنخیت داده شد.

وی در ادامه افزود: یعنی اینکه ملائکه نمی توانند تمام صفات جمال وجلال خدا را پیدا کنند؛ فقط این مقام شایسته ی انسان است که  این صفات در آن بروز کند و در رأس آنها ائمه معصومین (علیهم السلام ) هستند.

حجت الا سلام حائری بیان کرد: سنخیت انسان خدائی است و هزاران اسم خدا دردعای جوشن کبیر آمده است؛ صفات محدودی که مختص به خداوند است (ابدیت، اذلیت) وصفاتی همچون: عالم، حاکم، صابر، پاک و... در مورد انسان هاست.

استاد اخلاق تصریح کرد: این صفات بالقوه درانسان ها وجود دارد و خدا وند چیز اضافه از ما در خواست نکرده است؛ آنچه از ما خواسته،  این است که به کمال مطلق برسیم و این در توان ما است .

حجت الاسلام حائری اظهار داشت: حضرت زینب (سلام الله علیها) یک هفته در شام نبودند، اما چنان تحولی ایجاد کردند که نه تنها شام بلکه بشریت را آماده کردند؛ جنایات یزید اعلان ابر قدرتی بود که همه باید مطیع من باشند واین دقیقاً کاری است که امروز آمریکا می کند.

استاد اخلاق خاطر نشان کرد: امروز معامله با خدا کجا رفته است؟! اگر گناه عادت انسان شد دیگر دین، خدا وامامت برای او معنا ندارد؛ انسان سنخیت اش خدائی است و در خانه ی اهل بیت (علیهم السلام) بالقوه تبدیل به بالفعل می شود.

وی در پایان، طبق سخن امام باقر (ع):«هرکس دین شناس نباشد خداوند از عمل اوراضی نیست» گفت: آنچه ازما می خواهند دینداری نیست بلکه دین شناسی است واگر کسی برای  امور دنیائی مثل گرفتن مدرک و.. طلبه شود؛ در دل به خودش خیانت کرده است واین راه پشت پازدن به همه چیز است.