کد مطلب: 34094 تعداد بازدید: ۱۵۹

نشست اخلاقی با موضوع سبک زندگی عاشورایی برگزار شد

چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰:۴۷
اولین جلسه از سلسه نشست های تربیتی اخلاقی با موضوع «سبک زندگی عاشورایی» با سخنرانی حجت الاسلام علی صغیرا، مشاور حوزه و دانشگاه با شرکت اساتید، کادر و طلاب مدرسه علمیه خواهران اهل بیت(ع) ملک شهر برگزار شد.

حجت الاسلام صغیرا سخنان خود را با سؤال آغاز کرد و گفت: فلسفه رنج و بلاها در زندگی چیست؟ چگونه باید مدیریت کنیم تا رنج ها تبدیل به لذت شود؟

وی در جواب گفت: در قرآن آمده است ؛ لقد خلقنا الانسان فی کبد. همچنین در حدیث قدسی عاشورا خداوند می فرماید: مصیبه ما اعظمها ولی در مصیبت های دیگر می فرماید بشیءٍ، یعنی اولیای الهی به مراتب امتحانشان سخت تر است و به مصیبت های بزرگ مبتلا می شوند.

حجت الاسلام صغیرا راهکارهای تبدیل رنج به لذت را بدین شرح بیان داشت: ایمان به هدف داشته باشیم و بدانیم که ایمان محرک درونی است و  با تقوا هر سختی آسان می شود من یتق الله یجعل له من امره یسراً.

وی با بیان اینکه  همه چیز باید برای خدا باشد اظهار داشت: تقوا اراده انسان را قوی می کند و تقوا به معنای بندگی کردن است .

 وی بر بالا بردن دنیا شناسی : کل من علیها فان .همه چیز در دنیا فانی شدنی است. لذا اولیای الهی دنیا را فانی می دیدند و به آن تکیه نمی کردند و توجه به اینکه خدا او را می بیند تاکید کرد.

مشاور حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: حضرت زینب(س) در عرض یک روز همه داشته هایش را از دست داد ولی وقتی در قتلگاه حاضر شد تن بی سر برادر را با قدرت در آغوش گرفت و گفت ربنا تقبل منا قلیلا.

وی ادامه  داد: اولیای الهی از جمله پیامبر اکرم بیشترین اذیت را دیدند و بیشترین لذت را بردند، هنگام آزار مشرکان می فرمود خدایا قوم من را هدایت کن این ها نمی دانند.

وی گفت: بدانید که این رنج ها مربوط به تمامی دوران ها و انسان هاست، در تاریخ آمده که در زمان رضاخان حدودد10 میلیون نفراز 22 میلیون  نفر در اثر قحطی مردند و اجسادشان کنار خیابان آفتاده بود و حیوانات از آن ها تغذیه می کردند.