کد مطلب: 33827 تعداد بازدید: ۱۵۴

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع دوستی با خدا در مدرسه فاطمه الزهرا س ویلاشهر

چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۳:۵۸
نشست اخلاقی با موضوع دوستی با خدا با حضور حجت الاسلام سید حسین حائری قمی استاد اخلاق حوزه های علمیه قم در مدرسه فاطمه الزهرا(س) ویلاشهر برگزار شد.

حجت الاسلام حائری با بیان جملاتی از حضرت علی(ع) در مورد پروردگار و دقت در اوصاف او گفت: روزی حضرت علی(ع) وارد مسجد شدند و فردی را دیدند که مشغول دعا و عبادت بود و کتبی را دور خود جمع کرده بود. حضرت به او فرمودند: اینها را جمع کن و این 4 جمله را برای عبادت تکرار کن: الحمدلله علی  کل نعمه، اسئل الله من کل خیر، اعوذ بالله من کل شر، استغفرالله من کل ذنب."

 سپس با بیان این که حمید به معنای پسندیده است؛ الحمدلله را  " آنچه مورد پسند من است تنها خداست." معنا نمود.

وی در ادامه راه انتقال این باور به قلب را در شناخت خدا و صفات او دانست و راه شناخت را در گرو شناخت 14 معصوم عنوان کرد و سپس خواندن هر روز یک بند از دعای جوشن کبیر با دقت در معانی آن را توصیه نمود.

حجت الاسلام حائری در ادامه به داستانی اشاره کرد که مرحوم ملا علی معصومی همدانی نزدشیخ حسنعلی نخودکی می روند و تقاضای نصیحت می کنند؛ آقا به ایشان عرضه می کنند نرنج و نرنجان. ملا علی می گوید: می توانم مراقب اعمالم باشم و کسی را را نرنجانم اما نرنجیدن سخت است چگونه انجام دهم؟ فرمودند: خودت را کسی ندان و از خودت بت نساز. سپس کسب مقامات شیخ حسنعلی نخودکی را از زبان ایشان اینگونه بیان کرد که نزد امام رضا(ع)  رفتم و از ایشان فقط خودشان را خواستم.

وی با تصریح به رب بودن خداوند  گفت: خداوند را مربی وجود خود قرار دهید؛ زبانی که خدا تربیت کند بیهوده نمی گوید، چشمی که خدا تربیت کند بد نمی بیند.