کد مطلب: 33533 تعداد بازدید: ۱۶۶

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع «گام های سیر و سلوک» در مدرسه علمیه الزهراء س فریدن

یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۴:۴۴
نشست اخلاقی با موضوع «گام های سیر و سلوک» با حضور اساتید و طلاب مدرسه علمیه الزهراء(س) فریدن برگزار شد.

حجت الاسلام مالک اکبری، مبلغ حوزه علمیه در این نشست گفت: بنا به فرموده نبی مکرم اسلام مومن نیاز به چهار خصلت دارد باید اسبی چاق و تیزرو داشته باشد، خانه ای وسیع، داشتن لباس زیبا  و چراغ راهنما داشته باشد.

وی ادامه داد: در این زمان یاران آن حضرت نزد ایشان رفته و گفتند منظور شما از این خصلتها چیست و چرا که ما هیچکدام را نداریم پیامبر(ص) فرمودند منظور از اسب چاق داشتن؛ عقل است، مراد از خانه وسیع، صبر است؛ لباس زیبا داشتن، حیا است که گاهی این حیا سر منشا آن عقل است و منظور از چراغ راهنما، داشتن علم است .

 

مثل زمانی که مرحوم مقدس اردبیلی در کربلا آب شیرین نمی خوردند و از آب شور استفاده می کردند به این دلیل که می خواستند تشنگی فرزندان اباعبدالله را فراموش نکنند و گاهی حیا بر اساس جهل است که شخصی عملش را از روی جهل، اشتباه انجام می دهد و زمانی که می فهمد، حیا می کند.

 

وی تصریح کرد: مصداق کامل عزاداری، عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع) است و  عزاداری امام حسین(ع) یک آداب ظاهری دارد که همان پوشیدن لباس مشکی و خواندن زیارت عاشورا است اما آداب باطنی عزاداری این است که باید سالک و رهرو باشیم.

 

در زیارت عاشورا بعد از خواندن سلام ها وارد آداب باطنی عزاداری می شویم اگر می خواهیم سیر و سلوک را یاد بگیریم باید عبد باشیم و وقتی عبد شدیم پدر این بنده، ابا عبدالله است.

 

 وی افزود: لذا باید بلا کشید سختی کشید تا سیر وسلوک را به بندگان نشان داد پس ابا عبدالله نیز بلا دید اما بلا دیدن اولیا و انبیا برای ترفیع درجه است، اما بلا دیدن بندگان طبق آیه 30سوره شوری که می فرماید  هر مصیبتی که به شما می رسد به خاطر اعمالی است که انجام می دهید.

 

حجت الاسلام اکبری در پایان خاطر نشان کرد: به خاطر گناهانی که ما بندگان انجام می دهیم امام عصرمان غایب است بنا به فرموده امام علی(ع) اگر ستارالعیوبی خداوند کنار برود، مردم از دفن کردن مردگان خود نیز ابا می کنند.

 

پس اولین گام سیر و سلوک عبد شدن و بلا دیدن است، لذا در ایام عزاداری ابا عبدالله، حتی در همه ایام بنا به فرموده آیت الله بهجت باید زیارت عاشورا خواند چرا که گام اول سیر و سلوک در همین زیارت عاشوراست.