کد مطلب: 32724 تعداد بازدید: ۱۶۸

آثار و برکات ادب و احترام طلبه نسبت به استاد/طلاب به دید کسب و کار به حوزه نگاه نکنند

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه امروزه مباحثه از معتبرترین روش های موجود در دانشگاه های دنیاست از طلاب خواست به دید کسب و کار به حوزه نگاه نکنند و کنار درس ها از قرآن جدا نشوند.

سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۳:۰۴
نشست اخلاقی با موضوع آثار و برکات ادب و احترام طلبه نسبت به استاد با حضور استاد ولی الله جعفری و جمعی از طلاب خواهر مدرسه علمیه الزهرا(س) چادگان برگزار شد.

استاد ولی اله جعفری در ابتدای این نشست چهار کار اساسی لازم در حوزه های علمیه را تحصیل، تدریس، تحقیق و تبلیغ معرفی کرد و پیش­مطالعه، کلاس، پیش مباحثه، مباحثه و جزوه نویسی را از ابزار موفقیت در امر تحصیل برشمرد.

 

وی  به تشریح آن­ها پرداخت و گفت: پیش مطالعه یعنی بحث را قبل از استاد مطالعه کنیم، یعنی خوب درس را بخوانیم نه اینکه تنها نگاه اجمالی به بحث داشته باشیم به گونه­ای که علامه طباطبایی می فرمودند :«من به کلاسی نرفتم مگر برای رفع اشکال».

 

وی همچنین تصریح کرد: در کلاس نیز طلبه باید کاملا از بحث علمی استاد بهره ببرد و مهم تر از آن باید احترام استاد را نیز رعایت کند، چراکه احترام به استاد برکت علم را زیاد کرده و بر کیفیت آن اثر می­گذارد.

 

استاد جعفری در ادامه برخی آداب میان استاد و شاگرد را برشمرد و گفت: از آداب میان استاد و شاگرد این است که همیشه استاد بر شاگرد وارد شود و شاگرد در حضور استاد تکیه ندهد، شاگرد سعی کند عیوب استاد را بپوشاند، در غیاب او به غیبتش نپردازد و هنگام راه رفتن شب­ها جلوتر از استاد و روزها پشت استاد حرکت کند.

 

وی همچنین با اشاره به پیش مباحثه به عنوان  یکی از کارهای لازم در حوزه، مباحثه دو الی سه نفره را ضروری ترین کار حوزه معرفی کرد گفت: امروزه مباحثه یا هم­اندیشی از معتبرترین روش های موجود در دانشگاه­های دنیاست.

 

استاد جعفری با اشاره به لزوم جزوه نویسی تأکید کرد: درس­های حوزه را اگر تطبیقی کار نکنیم فایده­ای ندارد، لذا لازم است برای قوی شدن در بحث ادبیات عرب باید تجزیه و ترکیب قرآن را با دقت و رفع اشکال در دستور کار خود قرار دهید.

 

وی در ادامه اثر تدریس در حوزه را مانند کیمیا دانست و به طلاب توصیه کرد: به تحقیق و پژوهش در رابطه با موضوعات مورد علاقه که توانایی و استعداد لازم در آن را داشته باشند، بپردازند.

 

جعفری افزود: هدف از تحصیل در حوزه­های علمیه این است که دین را خوب بفهمیم و به دیگران بیاموزیم و در واقع مسئله اساسی در حوزه انجام وظیفه است چراکه اگر وظیفه را انجام دهید، حتما به نتیجه خواهید رسید.

 

وی در پایان از طلاب خواست به دید کسب و کار به حوزه نگاه نکنند و سعی کنند، کنار درس­ها از قرآن جدا نشوند.