کد مطلب: 32544 تعداد بازدید: ۱۴۵

برگزاری نشست علمی با موضوع اخلاق و زندگی طلبگی در مدرسه علمیه کوثر اصفهان

یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۳:۱۰
نشست علمی با موضوع"اخلاق وزندگی طلبگی"، با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه کوثر اصفهان برگزار شد.

ولی الله جعفریاستاد حوزه و دانشگاه در این نشستطی سخنانی گفت :یکی از آفتهایی که امروزه جامعه به آن مبتلا شده است افول ونزول معنوی واخلاقی است واین عارضه مربوط به کشور ما تنها نیست وکل جهان را شامل می شود.

استاد حوزه و دانشگاه  خاطر نشان کرد: کم رنگ شدن اخلاقیات و افول انسانیت در جامعه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ازجمله، کیفیت و نوع لقمه ای که مردم دارند، بی توجهی به آخرت، وهمچنین تنزل اخلاقیات برخی چهره ها که در میان مردم شاخصه بوده اند وذیکی از این شاخصه ها طلاب و زندگی طلبگی است که دید مردم را نسبت به مسائل اخلاقی کم اهمیت کرده است.

وی افزود:طلبه شدن منجر به یکسری اتفاقات می شود و جامعه از طلبه ها انتظارات خاصی را دارند مثل اینکه اهل علم ، اخلاق و تقوی باشند،دید مردم به طلاب اینگونه است که یک طلبه معلومات و علم خوبی داشته باشد ،همچنین از نظر تدین ومعنویت هم انتظار دارند،یک طلبه بسیار مقید باشد.

وی خاطر نشان کرد: طلاب باید هوشیار باشند چرا که مردم از آنها متوقع هستند همانگونه که از یک پزشک انتظار می رود که در علوم پزشکی توانا باشد  و یا از یک نجار این انتظار می رود که در حرفه نجاری توانا باشد، این توقع از هر طلبه ای می رود که در مسائل علم معنویت واخلاق سنجیده عمل کند.

وی ابراز داشت : طلبه خوب از جهت علمی با سواد، از جهت دینی ، متقی و متدین  و از جهت اخلاق ،متواضع وخوش برخورد است.

وی در ادامه افزود:طلاب باید تلاش کنند برای خوب و نمونه بودن در همه جهات برنامه داشته باشند وخوب شدن به معنای واقعی کلمه برای یک طلبه زمانی اتفاق می افتد که طلبه با جدیت و برنامه ریزی تلاش کند و این انتظار را نداشته باشد که صرف آمدن به حوزه می تواند در تعالی او دخیل باشد بلکه همانگونه که کسی که می خواهد باسواد باشد و یا می خواهد هنری را بیاموزد باید تلاش کند و مرتبه رشد او بسته به تلاش خود او دارد ، در حوزه های علمیه هم همین گونه است و متعالی شدن در تمام جهات تلاش همه جانبه هر طلبه ای را می پذیرد.

وی در ادامه افزود :برای آموختن هر علمی یک سری مراحل با ید طی شود که مهمترین آنها عبارتند از پیش مطالعه ، مباحثه ،درس دادن و...

پیش مطالعه ومباحثه( هم اندیشی) از بهترین روشهای آموزشی است ودرس دادن عاملی است که باعث تثبیت معلومات وافزایش آنها در طلاب می شود .

وی خاطر نشان کرد: در تقویت بعد معنوی ، طلاب باید نسبت به نماز اول وقتشان جدیت خاصی داشته باشند ، چرا که نماز اول وقت انسان را به درجات عالیه می رساند و در واقع برد کاری افراد را زیاد می کند ،مثل شیارهایی که بر روی فشنگ برای افزایش برد عملکردی ایجاد می کنند .

   در پایان وی افزود: در زمینه اخلاقیات طلاب باید سعی کنند خوش اخلاق و متواضع و دریا دل باشند نه استکان دل و این را بدانند که دریا دلی آنها ثمرات و نتایج مفیدی برای انها خواهد داشت و میوه تواضع و صبر بسیار زیبا  و شیرین است.

اهل سواد، عبادت و اخلاق باشیم ، علما در علم ، دیانت و اخلاق  بسیار پسندیده بودند ومردم هم طلبگی و روحانیت را قشنگ می دیدند و برای آن ارزش زیادی قائل بودند وطلاب حاضر هم باید سعی کنند که این زیبایی ها را کسب کنند تا بتواند در تعالی اخلاقی ومعنوی وعلمی جامعه موفقتر بوده و مردم را بهتر و بیشتر جذب کنند.