کد مطلب: 32346 تعداد بازدید: ۲۷۸

در نشست اخلاقی مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس س یزدانشهر مطرح شد

آنچه اخلاق ما را شکل می‌دهد تقوی است

چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵:۰۸
نشست اخلاقی با موضوع تقوی با حضور«حجت‌الاسلام عرفان» استاد اخلاق، طلاب و استادان در مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس(س) یزدانشهر برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری_اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، در این مراسم حجت‌الاسلام عرفان، استاد اخلاق اظهار داشت: تقوی نقش اجرایی در اخلاق دارد. آنچه اخلاق ما را شکل می‌دهد تقوی است. در این زمینه امیرالمومنین علی(ع) می فرمایند: (اّتقی رأس الاخلاق) سرآمد اخلاق تقوی است. اگر تقوی نباشد وجود یک سری ازجریانات پنهانی سبب خارج شدن انسان از مدار اخلاق می‌گردد.

وی گفت: وجود مسائل پنهان و پشت پرده، در اخلاق انسان اثر می گذارد از جمله مسائل پشت پرده، تحقیر است. تحقیر مهمترین عامل منحرف شدن فرزندان بوده. سر خوردگی روانی سبب تغییر رویه فرد می‌گردد. وجود تقوی مانع از این تغییر رویه می شود. تقوی در وجود اولیاء‌ الهی سبب کنترل اخلاقشان بود. اگر کسی سبب آزار آن‌ها می‌شد می‌بایست مقابله به مثل می‌کردند اما تقوی به آنها اجازه چنین کاری را نمی‌داد.
استاد اخلاق تصریح نمود: دومین مسئله پشت پرده حسادت است. هرگز کسی را با دیگری مقایسه نکنید که این خود آتش حسد را می افزاید.
وی تشریح نمود: بیش از 70 درصد از جنایتکاران جهان، انسان‌های تحقیر شده هستند. اسلام در شیوه تربیتی‌اش ریشه تحقیر را کنده است و می‌گوید هیچکدام از شما حق ندارید به فرد گناهکار جمله‌ای بگوید که در آن تحقیر باشد.

حجت‌الاسلام عرفان بیان داشت: اگر بخواهید کسی را تخریب کنید او را تحقیر کنید و اگر بخواهید کسی را به اوج برسانید او را تکریم کنید. امیرالمومنین علی(ع) فرمودند: «اگر کسی گناهکاری را سرکوب کند خودش در آن گناه شریک است.» و در روایت آمده است: اگر گنهکاری روی زمین تحقیر شود خدا به غضب می آید.
وی گفت:در خانواده نسبت به فرزندان و همسر، در محیط آموزشی نسبت به دانش پژوهان و در اجتماع نسبت به مجرمان تکریم داشته باشیم و هرگز آنها را تحقیر نکنیم چون اگر فرد دچار خودباختگی شود دست به هر جنایتی می زند.