کد مطلب: 32344 تعداد بازدید: ۱۶۰

برگزاری نشست اخلاقی با عنوان نقش داستان در تربیت انسان در مرکز تفسیر وعلوم قرآنی شهرستان نجف آباد

چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۹:۲۷
نشست اخلاقی ویژه طلاب با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید علی علوی در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی نجف آباد برگزار شد.

حجت الاسلام علوی گفت:یکی از مباحثی که در تدریس  وتبلیغ به شما کمک می کند بیان داستان ها و وقایع تاریخی است.

 وی در ادامه افزود:بیان شأن نزول آیه و سرگذشت ها، تفکرات افراد را عوض می کند و درس را شیرین، جذاب و ماندگار می کند.

 حجت الاسلام علوی ضمن بیان چند نمونه از سرگذشت و ویژگی های شهدای کربلا گفت:  شهدای کربلا و نیز شهدائ مدافع حرم وجنگ تحمیلی آیا احساس در وجودشان نبوده است؟!! زمانی که پای وظیفه می آید، احساس وعواطف کنار می رود.

 وی به تنها شخصیت زن شهید کربلا(ام وهب) اشاره کرد و گفت: رجز خواندن در کربلا و ایستادگی در مقابل دشمن تأثیر زیادی در روحیه ی دشمن می گذارد؛ بنابراین وقتی از شخصیت های منفی گفته می شود یک موج نا امیدی بین متدینین به وجود می آید. 

  حجت الاسلام علوی با توجه به سخن حضرت علی (ع) که می فرماید:«در راه حق از کمی یاران نهراسید»تصریح کرد: دنیا برای یاران امام حسین (ع) ذره ای اثر نداشت؛ دلبسته به دنیا نبودند، پس باید زندگی این ها دائم پیش روی انسان باشد  و از آن ها عبرت بگیرند.

وی گفت: برای نقل داستان و تاریخ باید به بررسی تشخیص تاریخ صحیح از غیر صحیح پرداخت؛ ولذا ازدو جهت قابل بررسی است یکی بررسی سند و دیگری بررسی مضمون ودلالت.

حجت الاسلام علوی به بیان و توضیح برخی از احادیث و داستان های ساختگی در این زمینه پرداخت و گفت: بررسی مضمون ودلالت احادیث به چهار روش انجام می پذیرد؛1) مطابقت با قرآن. 2).مطابقت باسنت قطعی 3).مطابقت با تاریخ قطعی  4).فوق العاده وخارق العاده نباشد.