کد مطلب: 32329 تعداد بازدید: ۱۸۲

برگزاری نشست اخلاقی با عنوان آرامش وآسایش در زندگی ویژه طلاب متاهل درمرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی شهرستان نجف آباد

چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴:۱۰
جلسه اخلاقی ویژه طلاب و همسرانشان با حضور حجت الا سلام والمسلمین حسین دهنوی مشاور تربیتی ودینی، در مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی نجف آباد برگزار شد.

حجت الاسلام دهنویبا توجه به آیه ی«ومن آیاته ان خلق لکم من انفسکم لتسکنوا الیها....» هدف از تشکیل خانواده را آرامش دانست وگفت: اگر کسی بخواهد در زندگی  خوشبخت و سعادتمند باشد و رضایت از زندگی داشته باشد؛ نیاز به آسایش و آرامش دارد.

وی در ادامه افزود: آسایش، تآمین نیازهای مادی و جسمانی است و هر آنچه که مربوط به جسم است؛ طبق حدیث پیامبر(ص) که فرمود:« مردی که در بیرون از خانه کار و تلاش می کند مانند مجاهد فی سبیل الله است» و «جهاد زن هم خوب شوهر داری کردن است».

مشاور تربیتی تصریح کرد : آسایش لازمه زندگی است ولی کافی نیست، لذا بیشتر کسانی که ثروت زیادی داشته اند و در آسایش زندگی می کنند ولی شب، خواب راحت ندارد اما یک کارگر ساده آرامش دارد.

وی به توضیح ادامه ی آیه « و من آیاته....وجعل بینکم مودة ورحمة» پرداخت و گفت: مودة ورحمة به معنای مهربانی، صفا و صمیمیت است و مهم ترین راه ایجاد آرامش عشق است.

 حجت الاسلام دهنوی خاطر نشان کرد: روان شناسان غربی برای ایجاد احساس آرامش در زندگی در این زمینه مهارت هایی را بیان کرده اند؛ در حالی که حدود چهارده قرن پیش، احادیثی از پیامبر گرامی اسلام (ص) وائمه (ع) به صورت کلی به دست ما رسیده است.

وی بیان کرد: از مهارت های ابراز عشق ومحبت، مهارت ارتباطی است و لذا همسران باید کارشان را کم کنند و30 دقیقه کنار هم بنشینند؛ به دلیل اینکه وقتی جسم های شما از یکدیگر دور باشد؛ دل های شما هم از هم دور است؛ روایتی از پیامبر اکرم(ص) در این زمینه وارد شده است:«اگر زن و مردی کنار هم بنشینند آن مکان یعنی خانه هایشان محل رفت و آمد ملائکه الهی می شود».

 مشاور دینی و مذهبی نگاه محبت آمیز همسران به یکدیگر ومهارت خوب گوش دادن را ازدیگر مهارت ها دانست وگفت: یکی دیگر از ابزار آرامش، مهارت ارتباط کلامی است و پیامبر اکرم (ص) فرموده است:«اگر زن و مرد کنار یکدیگر بنشینند و با یکدیگر کلام محبت آمیز داشته باشند ثوابش برابر با70 بار حج مقبول است» و حدیثی از حضرت امیر المؤمنین(ع) در این باره آمده  است: «کسی که خوب گوش می دهد زودتر بهره می برد».  

حجت الا سلام دهنوی در پایان به پرسش  وپاسخ های در این زمینه پرداخت و گفت: توجه کنید غرب برای دنیای خودشان برنامه دارند در حالی که هیچ اعتقادی به دنیای پس از مرگ ندارند و با اینکه اسلام به این موارد پرداخته است ولی در بین ما مسلمانان اهمیت داده نمی شود؛ بنا براین باید فرهنگ سازی کرد وبه دیگران هم آموزش داد .