کد مطلب: 32303 تعداد بازدید: ۱۶۷

در مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا س ویلاشهر بیان شد

عوامل مؤثر در اوج گیری حسادت

سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۶:۱۱
نشست اخلاقی با موضوع «حسادت» در مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(س) ویلاشهر برگزار شد.
 
 
 

«حجت‌الاسلام حسن منتظری»، استاد حوزه و دانشگاه، با بیان این‎که فضائل اخلاقی می‌توانند سکوی پرش انسان باشد، گفت: رانندگی در جاده صاف و بدون پیچ و خم، راننده را حرفه‌ای نمی‌کند. همچنین خوب بودن تنها و بدون ارتباط با دیگران، ارزش چندانی برای شخص نخواهد داشت، زیرا انسان باید در میدان عمل خود را نشان دهد.
وی سخن برخی که معتقدند باید خود را در دل جامعه و موقعیت‌های گناه انداخت و در این شرایط خوب بود، اشتباه دانست و عنوان کرد: انسان باید ابتدا خود را واکسینه کند و بعد با نیت اصلاح وارد چنین فضاهایی شود.
این استاد حوزه و دانشگاه، قرارگرفتن در موقعیت‌های این چنینی را باید لحظات اوج امتحان الهی دانست و بعد از چنین امتحاناتی مقام انسان ارتقای یافته و سکوی پرش مهیا می‌شود.
حجت‌الاسلام منتظری در ادامه با اشاره به روایتی از امام حسن مجتبی(ع) که فرمودند: اگر کسی را می‌خواهید تحلیل کنید خودتان را در موقعیت او قرار دهید، بیان کرد: در قضاوت دیگران باید احتیاط کرد و قبل از قضاوت خود را در موقعیت او قرار داد؛ شاید اگر ما در موقعیت او بودیم بدتر از آن عمل می‌کردیم.
وی با بیان این‌که حسادت یک واکنش هیجانی در درون انسان است و منجر به عصبانیت در فرد می‌شود، اضافه کرد: عوامل ایجاد حسادت تربیت ناصحیح در کودکی، برخی محرومیت‌ها و بیشترین علت آن مربوط به بینش و باور انسان است.
این استاد حوزه، درمان حسادت را در بینش انسان به رحمت الهی و توجه به محاسبات الهی در مورد همه نعمت‌ها بیان کرد و در پایان تقویت باور به خدا و معاد را در افزایش معرفت انسان‌ها و درمان رذائل اخلاقی مؤثر دانست.