کد مطلب: 30981 تعداد بازدید: ۱۶۲

برگزاری نشست علمی با عنوان غدیر منشاء وحدت اسلامی از سوی مدرسه علمیه کوثر اصفهان

دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۸:۰۲
همزمان با عید سعید غدیر،نشست علمی با موضوع" غدیر منشا وحدت اسلامی" در مدرسه علمیه کوثر اصفهان برگزار شد .

در این نشست حجت الاسلام حجت الله رحمانی مدیر جامعه القرآن استان اصفهان ضمن تبریک عید غدیر ،طی سخنانی گفت ماه ذی الحجه برکات فراوانی برای شیعیان دارد یکی از این برکات واقعه غدیر است که روایات فراوانی نیز در این زمینه وارد شده است از جمله امام صادق (علیه السلام )می فرمایند:روز غدير خم عيد بزرگ خداست، خدا پيامبرى مبعوث نكرده، مگر اينكه اين روز را عيد گرفته و عظمت آن را شناخته و نام اين روز در آسمان، روز عهد و پيمان و در زمين، روز پيمان محكم و حضور همگانى است.

وی در ادامه عنوان کرد ازدو روش می توانیم واقعه غدیر را اثبات کنیم یکی از نظر تاریخی که این واقعه تاریخی را 110نفر از صحابه روایت کرده اند واین روایت ها به صورت متواتر به مارسیده است.

وی خاطر نشان کرد: علمای بزرگ اهل تسنن مثل ابوالوهاب وابن تیمیه واقعه غدیر را قبول دارند، (من کنت مولاه فهذا علی مولا)ولی در دلالت غدیر اختلاف می کنند ودر لفظ مولا اختلاف است .

در اینجا نکته ای که وجود دارد این است که اگر کلمه ای لفظ مشترک داشته باشد به قرائن نگاه می کنیم مثل شیر که هم در جنگل وجود دارد وهم یک ماده خوراکی است

وی در ادامه خاطر نشان کرد : در اثبات واقعه غدیر از طریق آیات قرآن ،لازم به ذکر است که چند دسته آیات وارد شده اند

دسته اول آیات تطهیر، مودت و مباهله است

دسته دوم آیات، آیاتی است که صفات مومنان را بیان می کند

مثل آیه 54سوره مائده که خداوند 6خصوصیت از انسانهای پاک را فرموده اند ، از جمله خدا دوستشان دارد وآنها هم عاشق خدا هستند .

نسبت به مومنان کوتاه می آیند  در مقابل بی دین ها سخت هستند .دائما در راه خدا جهاد می کنند  که شیعه وسنی می گویند این آیه صفات حضرت علی (ع) را بیان می کند.

دسته سوم آیات ،آیاتی که با اشاره به داستان اولیا وانبیا در قرآن کریم از جمله سوره نمل آیه 37به بعد داستان حضرت سلیمان وماجرای هد هد وپادشاه صبا وشخصی که علم من الکتاب داشت وجانشین حضرت سلیمان بود می باشند.

وی افزود : در این آیه پیام قرآنی وجود دارد وآن این است که عاص بن بلخیان ،جانشین حضرت سلیمان بعد از مسابقه جابه جا کردن تخت پادشاه صبا انتخاب شد واین که پیامبران برای انتخاب جانشین هایشان مسابقه می گذاشتند که توان وعلمشان مشخص شود وحضرت محمد (ص)هم در جنگ خندق وفتح خیبر توان حضرت علی (ع) را به همگان ثابت کرده بودند.

وی درپایان : ضمن معرفی کتاب الغدیر پیرامون حضرت علی (ع) گفتند با مراجعه به این کتاب به علم حضرت علی (ع) آگاهی خواهیم یافت.