کد مطلب: 30663 تعداد بازدید: ۲۲۴

برگزاری نشستی اخلاقی در مدرسه علمیه حضرت فاطمه محدثه س اصفهان

شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۸:۲۶
نشست اخلاقی با عنوان غدیریه با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه حضرت فاطمه محدثه(س) اصفهان برگزار شد.

بتول زاهدپور، مشاور، مبلغ و استاد مباحث فقه در این نشست به شبهه های پیرامون غدیر پرداخت و گفت: جوانانی هستند که اصل معنای  کلمه «ولی و پذیرش و ابلاغ» غدیر را تایید کردند، ولی این سوال را مطرح می کنند که چرا با وجود ابلاغ آن، عده کثیری هنوز به این مسئله روی نیاورده اند؟

وی ادامه داد: خداوند خواسته است بستری فراهم آورد و غدیر میزان و اعمال است، حال کسانی که ایمان نمی آورند، آیا به اصل قضیه ضرری وارد می سازد؟ چنانچه خود خداوند فرمود: «اکثرهم لایعقلون» و همچنین خود خطبه تصریح گر این مطلب است.

 زاهدپور تصریح کرد:  افشاگری منافقان توسط خداوند و ماموریت حضرت به مخفی کردن آن، برگشتن به قهقرا و جاهلیت، پیش بینی حضرت از کارکرد مخالفان و خط بطلان کشیدن بر دسیسه های آنان، تعهد گرفتن از مردم و بیان ذکر صریح بیعت، قبول ولایت و سلام با لفظ امیرالمومنین از مباحث دیگر غدیر است که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

این استاد فقه ضمن بیان مبانی احکام همراه با برخی استناد های پزشکی و مبناهای کاربردی احکام با عنوان احکام و مبناهای خمس، آرایش، نوع پوشش و زینت اظهار داشت: شناخت احکام بسیار آسان است، چرا که اگر مبنای احکام دانسته شود در هزاران موارد مشابه می توان آن را جایگزین کرد و احکام آن را به خوبی فرا گرفت.

 وی در جمع خواهران طلبه افزود: یکی از تنش های خانوادگی حوزوی ها این است که نمی توانند همپای جامعه خود پیش روند، درصورتی که آنان می توانند متشرع باشند، بطوریکه از نعمت های حلال الهی به طور شایسته و حلال استفاده کنند نه اینکه از تعصبات بی اساس ناشی از عدم اگاهی احکام پیروی کنند.

استاد بلیغ فقه طی سخنانی به بیان احکام مخصوص بانوان شامل احکام غسل، تیمم، وضو  و همچنین احکام زینت و آرایش و شناخت مبنای فقهی آنان پرداخت.

زاهدپور در خلال مباحث ایراد شده در این راستا  به یکی از  آسیب های مهم این امر اشاره داشت و افزود: اهمیت دانستن این مباحث بسیار ضروری و در عین حال آسان است و با سستی در آگاهی فقهی این مسائل، اصل آرامش را از خود سلب نکنیم که دچار وسواس فکری و عملی شویم و بایستی نسبت به درمان این اختلال اقدام شود.

وی تصریح کرد: افراد دارای بیماری وسواس، سردمزاج هستند و علت سردی مزاج آنان تنش های خانوادگی است.

وی علت مبنایی تنش های خانوادگی و وسواس ها را نا آگاهی مردان از نیازهای همسران دانست.

پخش فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله تعالی در راستای عملکرد و اهمیت تبلیغ و وبلاگ اختصاصی مبلغان برنامه های پایان بخش این نشست بود.