کد مطلب: 30656 تعداد بازدید: ۲۵۸

مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه خواهران شهرستان نجف آباد با حضور استاد اخلاق حوزه علمیه قم

استاد اخلاق حوزه علمیه قم متذکر شد؛

شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۶:۰۲
حوزه های خواهران نیازمند تحول انقلابی در عرصه آموزش خانواده است

حجت الاسلام حسن عرفان، استاد اخلاق حوزه علمیه قم، در آستانه عیدسعید غدیرخم، در مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه خواهران شهرستان نجف آباد که در محل حوزه الزهرا گلدشت برگزار شد، با تبریک عیدالله الاکبر گفت: یکی از راه های شناخت عظمت غدیر سخنان ائمه معصومین در این زمینه است.

وی در ادامه بیان داشت: غیر از خطبه ای که پیامبر در روز غدیر بیان کردند، مواردی چون خطبه خود حضرت امیرالمؤمنین در غدیر و هم چنین زیارت حضرت علی در روز غدیر از جمله منابعی است که متاسفانه بسیار مورد غفلت شیعه قرار گرفته است و برای شناخت غدیر باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

حجت الاسلام عرفان در ادامه به اهمیت جایگاه حوزه های علمیه خواهران در سطح جامعه اشاره کرد و افزود: یکی از توقعات جدی جامعه از یک خواهر طلبه، قرار گرفتن به عنوان یک همسر ایده آل است و یکی از انتظاراتی است که نسبت به بانوان طلبه ما در سطح جامعه به حق است.

وی با تذکر نسبت به کم کاری حوزه های علمیه در پرورش بانوان طلبه به عنوان یک همسر موفق افزود: در روایتی پیامبر اکرم خطاب به حضرت زهرا فرمودند که زنی است که هم پای تو وارد بهشت می شود و آن زن یک چوپان است که اسوه شوهرداری است که حتی در خانه را بدون اذن شوهرش به روی حضرت زهرا باز نکرد.

خواهران طلبه باید اسوه همسرداری در جامعه باشند

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در ادامه تصریح کرد: متاسفانه گمان می کنیم راه های سیر و سلوک تنها پرداختن به عبادات و تحصیل این دروس حوزوی و اخلاقی است در حالی که برای یک زن، سیر و سلوک واقعی، آموختن راه های درست همسرداری کردن است تا به آنجا برسد که هم پای حضرت زهرا شود.

وی با اشاره به برخی کوتاهی در این زمینه و غفلت حوزه ها نسبت به این مسئله ادامه داد: گاهی بانوان طلبه ما از دروس حوزوی تنها مبانی فقهی آن را در زندگی به کار می برند در حالی که فقه تنها حداقل ها را نشان می دهد و یک طلبه خواهر زمانی موفق خواهد بود و به مقامات بالای عرفانی می رسد که در درجه اول یک همسر نمونه باشد.

سیر و سلوک با رویکرد همسرداری، اصل فراموش شده حوزه‌های خواهران است

حجت الاسلام عرفان با بیان این که نباید روش آموزشی حوزه ها همانند دیگر مراکز آموزش عالی باشد، بیان داشت: همیشه دانشگاه را به عنوان یک محیط ابزارسازی معرفی می کنند نه انسان سازی و اکنون این انتقاد به خود حوزه ها نیز وارد است که در قرن 21 بعد از گذشت 30سال از انقلاب و تأسیس حوزه های خواهران هنوز نتوانستیم یک اسوه همسرداری از طلبه های خواهر داشته باشیم.

وی در ادامه خواستار یک تحول انقلابی در سطح حوزه های خواهران در زمینه این مسئله شد و افزود: این غفلت در حوزه ها باعث شکست های فراوانی خواهد شد که متاسفانه یکی از آسیب های امروز جامعه که بالا بودن آمار طلاق است، معضل خانواده های طلبه نیز شده است و باید این غفلت جبران شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان احادیثی از پیامبر اکرم درباره وظیفه اصلی یک زن گفت: پیامبر در موارد کمی به افراد سلام می رساندند و یک نمونه اش، سلام رسول الله به یک زن بود که او را به عنوان یکی از خدمتگزاران خدا در زمین معرفی می کند و بالاترین مراحل سیر و سلوک، برای یک زن در خانه طی می شود.

در ابتدای این مراسم خانم دکتر مهری نیک نفس از طلاب سطح چهار حوزه علمیه و یکی از پزشکان متخصص شهرستان نجف آباد در زمینه اهمیت علم آموزی و تحصیل علم در حوزه های علمیه به بیان مطالبی پرداخت و افزود: حوزه کارخانه آدم سازی است و مواردی چون استفاده از کلام اهل بیت، دفاع از اهل بیت، مخاطب شناسی و آگاهی نسبت به تمام مسائل پیرامون از وظایف عمده یک طلبه موفق است.

وی در ادامه با بیان روایتی از پیامبر اکرم(ص) گفت: حضرت در روایتی می فرمایند، وای بر عالمان نابکار امت من که این علم را وسیله کار و سرمایه کار قرار دهند که این گونه علم آموزی هیچ سودی برایشان نخواهد داشت.

لازم به ذکر است شهرستان نجف آباد دارای 5 حوزه علمیه سطح دو است که دو حوزه فاطمیه و زهراییه در نجف آباد، حوزه الزهرا در گلدشت، حوزه نرجس در یزدانشهر و حوزه فاطمه الزهرا  در ویلاشهر در حال فعالیت می باشند.