کد مطلب: 30317 تعداد بازدید: ۲۲۴

برگزاری مراسم افتتاحیه سال تحصیلی 95-96 طلاب جدید الورود مراکز تخصصی حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان

یکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۹:۵۰
مراسم افتتاحیه سال تحصیلی 95-96 طلاب جدید الورود مراکز تخصصی حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان با حضور 120 طلبه، استاد و معاونین مراکز تخصصی – حوزوی برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین عبدالامیر خطاط معاون علمی - پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان در بیان حدیثی از حضرت علی (ع) گفت: مردم برسه دسته اند؛ عالم ربانی که منظور انبیاء هدی و ائمه معصومین هستند. دوم؛ گروهی که در صدد آموختن علم هستند، علمی که همراه با دو رکن باشد مفید است؛علمی که سبیل النجاة وهدفمند باشد. گروه سوم؛ پشه های پراکنده در فضا هستند که با هر مسیری زندگی خود را عوض می کنند؛ کسانی که از کسب علم، کسب نور نکردند.

 معاون علمی - پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: خداوند متعال علم جویی را در فطرت ما قرار داده است وهمه به دنبال دانستن هستیم؛ ولی دانستنی های مهم مورد غفلت واقع شده است .

وی آیه ای از قرآن کریم را درمورد صفات مؤمنین بیان نمود و گفت: اینکه ما چه چیزی بدانیم مهم است؛ دانستنی هایی هستند که حرام نیست ولی لغو است و لذا برای کسانی که به دنبال کمال هستند این امور مضر است؛ در تعقیبات نماز زیاد می خوانیم :«اعوذ بک من علم لا ینفع».علمی که در بعد مادی و معنوی نقش آفرین است، علم سودمند است؛ همان علمی که انسان را از پرتگاه ها نجات می دهد.

حجت الاسلام خطاط ابرازکرد:درمسیر زندگی ذوق وسلیقه های زیادی است، علم ما باید پا برجا و با استقامت باشد و اگر کسی رکن و ستون قابل اعتمادی که به آن بایستد نداشته باشد، به هر کس  وهر طرف تمایل پیدا می کند؛ شما در هر زمان به هر سبکی که زندگی می کنید از طرف دیگران مورد نقد قرار می گیرید.

معاون علمی - پژوهشی مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان در ادامه گفت: ما باید مسیر خودمان را بشناسیم ودر همان مسیر حرکت کنیم؛  وآن از طریق شنا خت قرآن وروایات اهل بیت (سلام الله علیهم) است. که باید با آن انس بگیریم؛ قرآن و روایات وسیله  است؛ مبادا به مقدمه بپردازیم و در ذی المقدمه بمانیم.

وی عنوان کرد: ذهن ما یکی از نعمت های خدادادی است و حضرت علی(ع) چه زیبا فرموده است: هرظرفی در این عالم ظرفیتش محدود است و روزی پُر می شود ولی یک ظرف است که  آن را خدا آفرید و آن علم است؛ نه تنها پر نمی شود، بلکه همواره در حال گشایش و وسعت است.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی ابطحی مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان نکاتی را در مورد فضیلت روز عرفه بیان کرد و اظهار داشت: تعلیم و تعلم، بحث و جدل انسان را نمی سازد و اگر تزکیه و مبارزه با هوای نفس نباشد، موجب خسران و ضرر است؛ گاهی صندوقچه ی مطالب خوب است، ولی جایی برای عمل نیست و این از نظر خدا و اهل بیت هیچ ارزشی ندارد؛ ما باید بنده ی خدا شویم و از اسارت شهوات آزاد شویم.

مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان اذعان داشت: مبادا هوای نفس وشهوات ما را به بندگی شیطان برساند، عالمان وطلبه هایی در درس امام صادق(ع) بودند که پست و مقام، جلوه نمایی و...  آنها را به انحراف کشانده و باعث فرقه های ضاله شدند.

وی تصریح کرد: معلم اخلاق خود شوید؛ اگر از نفس خود واعظ ندارید واعظ بیرونی فایده ندارد؛ انسان می تواند به جایی برسد که به جز خدا نبیند  و اگر برای خدا شدی، همه چیز در تصرف توست.

حجت الاسلام ابطحی در پایان تذکراتی را با توجه به شروع سال تحصیلی بیان کرد و گفت: وقت را عزیز بشمارید؛برای اینکه نویسنده ماهر شوید زیاد مقاله بنویسید؛ به مباحثه، یادداشت برداری و خلاصه نویسی اهمیت دهید؛ در مسابقات علمی شرکت کنید؛ جرأت سؤال کردن داشته باشید و با سؤال است که انسان رشد می کند.

لازم به ذکر است در ابتدای مراسم پیام مدیرحوزه های علمیه خواهران کشور به مناسبت فرارسیدن سال تحصیلی جدید قرائت شد.