کد مطلب: 30046 تعداد بازدید: ۱۷۳

برگزاری نشست اخلاقی با حضور امام جمعه شهرستان از سوی مدرسه علمیه الزهرا س فریدن

سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱:۲۶
نشست اخلاقی با حضور حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی، امام جمعه شهرستان فریدن و رئیس هیأت امناء مدرسه علمیه الزهراء(س) فریدن در جمع اساتید، طلاب و مبلغین این مدرسه برگزار شد.

حجت الاسلام سیاوشی گفت: امام حسن مجتبی(ع) در یک حدیث شریف و نورانی می فرمایند: بهترین و نیکوترین خیر و خیرات در عالم، اخلاق نیک است.

وی ادامه داد: حتی براساس این روایت شریفه اخلاق نیکو از اعتقادات هم مهم تر است، چرا که با همین اخلاق می توان بسیاری از مشکلات و گرفتاریها را حل کرد و یا حتی می توان خیلی از بحران ها را بوجود آورد.

امام جمعه شهرستان فریدن با تاکید بر اینکه منظور امام حسن مجتبی(ع) از اخلاق نیکو در این حدیث این نیست که همیشه در حال خندیدن باشیم و این ملاک  اخلاق نیکو باشد اظهار داشت:  بلکه موارد متعددی از این معنای اخلاق وجود دارد که به دو مورد آن که در قرآن آمده اشاره می کنیم.

 

وی در ادامه گفت: قرآن کریم می فرماید جایگاه زن در خانه برای همسرش یک نوع اخلاق است به گونه ای که زن برای شوهرش حکم لباس دارد، یعنی همانطور که انسان لباس را برای اهدافی همچون در امان ماندن از سرما و گرما می پوشد، هدف بالاتری نیز از پوشیدن لباس دارد و آن این است که لباس به انسان شخصیت می دهد و لباس هر کس معرف شخصیت فرد می باشد.

 

رئیس هیأت امناء مدرسه علمیه الزهراء(س) فریدن با بیان اینکه لباس برای انسان خیلی مهم است تصریح کرد: جایگاه زن برای شوهرش این است که به او شخصیت  دهد و زن می تواند با حکم لباس بودن برای شوهرش او را در امان نگه دارد بطوریکه اگر مشکلی برای شوهرش پیش آمد به او مشاوره و دلداری دهد و به عنوان تکیه گاه برای او باشد و بتواند عیوب شوهرش را بپوشاند و عیب های او را حتی به پدر و مادرش نگوید تا شخصیت شوهرش حفظ گردد.

 

وی گفت: قرآن در آیه ای دیگر در سوره مبارکه روم می فرماید از بین خودتان خلق کردیم زوج هایی تا اینکه ازدواج کنید و ساکن شوید و آرامش پیدا کنید و منظور در این آیه نیز این است که ازدواج باعث آرامش می شود حتی اگر زن و مرد داخل یک چادر زندگی کنند.

 حجت الاسلام سیاوشی گفت: پس در اینجا نیز جایگاه زن مشخص می شود که باید در خانواده این آرامش را حفظ کند مثلاً اگر مشکلی هست آن را با تدبیر حل کند، اگر همسرش از لحاظ مالی در مضیقه است زیاده خواهی نداشته باشد.

 وی تاکید کرد: زن نباید چشم و هم چشمی داشته باشد تا این آرامش حفظ شود، چرا که در خانه ای که آرامش باشد اخلاق معنا پیدا می کند و این اخلاق و آرامش در کنار یکدیگر باعث ایجاد محبت می شود و اینجاست که با محبت زن می تواند، شوهر گمراهش را هدایت کند.