کد مطلب: 30045 تعداد بازدید: ۲۰۴

برگزاری کارگاه آموزشی فضای مجازی و آسیب های آن در جامعه در مدرسه علمیه زهرای مرضیه س اصفهان

سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۳:۳۸
اولین دوره کارگاه آموزشی فضای مجازی و آسیب های آن در جامعه با همکاری پایگاه بسیج مکتب الزهراء(س) در مدرسه علمیه زهرای مرضیه(س) اصفهان با حضور حجت الاسلام مجتبی کرباسی، از اساتید حوزه و کارشناس مرکز فضای مجازی انقلاب اسلامی قم با حضور مبلغین، فارغ التحصیلان و طلاب برگزار شد.

حجت الاسلام کرباسی در این کارگاه آموزشی گفت: بحث فضای مجازی، بحث گسترده ای است که در سالهای اخیر با فعالیت های زیادی در مراکز مختلف از جمله دانشگاه، حوزه و برخی ارگانها  و با حضور کارشناسان صورت گرفته است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری استعمار را بر سه قسم شامل استعمار قدیم، استعمار نو و استعمار فرانو تقسیم کرد.

کارشناس مرکز فضای مجازی انقلاب اسلامی قم با بیان اینکه در استعمار قدیم استعمار گر فردی از کشور خودش را به عنوان حاکم قرار می داد گفت:  هند که سالهای زیادی مستعمره انگلستان بود نمونه این استعمار است.

حجت الاسلام کرباسی تصریح کرد: در استعمار نو فردی را از ملیت کشور هدف، انتخاب  می نمود تا به اهداف مورد نظرش برسد، مثل محمدرضا شاه پهلوی در کشور ایران قبل از انقلاب.

وی با بیان اینکه در استعمار فرانو، طرف و مخاطب استعمار گر، حاکمیت و فرد نیست اظهار داشت: در استعمار فرانو، طرف و مخاطب استعمار گر عناصری از خود ملت هستند که مهره برای دشمن می شوند و برای آنها فعالیت می کنند.

 وی افزود : مهمترین ابزاری که دشمن در بحث استعمار نو از آن استفاده می کند، رسانه است و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امروز تأثیر رسانه ها، تلویزیون و این شبکه های اطلاع رسانی از سلاح، موشک و اتم بیشتر است.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: امروز آرایش رسانه ای و فرهنگی که در مقابل جمهوری اسلامی قرار دارد، بسیار آرایش پیچیده، متنوع، متکثر، کارآمد و فنی و پیشرفته است.

وی افزود : ما باید امروز مراقب استعمار فرانو باشیم، زیرا با آن درگیر هستیم و سیاست هایمان را باید بر این اساس پیاده کنیم، چرا که دشمن با نفوذ در شبکه های اجتماعی باورها، آرمان ها و سبک زندگی ما را تغییر خواهد داد.

کارشناس مرکز فضای مجازی انقلاب اسلامی قم با اشاره به اینکه دشمنان می خواهند مردم همان فکری را داشته باشند که یک سیاستمدار آمریکایی و یک مأمور عالی رتبه آمریکایی به آن نگاه می کند و تشخیص می دهد افزود: وایبر، واتس آپ، اینستاگرام و تلگرام شبکه اجتماعی جهانی اند که به وسیله  آنها می توان با جهان ارتباط برقرار کرد، ولی دربردارنده آسیب هایی از جمله  انزوا طلبی و گوشه نشینی، افسردگی و بحران هویت و از طرفی دیگر کاربر را از نزدیکان دور نموده و به غریبه ها نزدیک می کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ارتباطی که در فضای مجازی صورت می گیرد، چگونگی ارتباطات در فضای حقیقی و واقعی را تقویت می کند، درحالیکه تفاوت ماهیت این دو فضا واضح و آشکار است.

 

وی تصریح کرد: باید در فضای مجازی، انقلابی صورت بگیرد، در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری، بومی سازی شود، باید شبکه  ملی ارتباطات در کشور و برای خانم ها یک شبکه اجتماعی، برای آقایان یک شبکه اجتماعی، برای دانش آموزان دختر و پسر مطالب متناسب با سر فصل های مختلف بارگزاری شود که مطالبه گری مردم هم بسیار مهم است.

 

حجت الاسلام کرباسی تصریح کرد: شورای عالی فضای مجازی برای فیلتر کردن فضای مجازی اقدامی انجام بدهد، یکی از راهکارها بنا به فرموده رهبر، گفتمان سازی است و اگر حرفی را می خواهید بزنید از گفتمان منطقی وارد شوید.

 

استاد حوزه و دانشگاه افزود : کاربری که در شبکه های اجتماعی قرار می گیرد خود را آنطور که هست نشان نمی دهد، بلکه خود را آنطور که می خواهد نشان می دهد، پرخاشگری و توهین هم به وجود می آید که به یک هنجار تبدیل می شود.

 

وی با بیان اینکه مؤلفه هایی در گروه هست که اگر فرد رعایت نکرد از گروه حذف می شود که این خود نوعی روشنفکری است و ریشه اش خود محوری است اظهار داشت: در خیابان اگر به کسی توهین کردی به راحتی نمی توانی عبور کنی، ولی در شبکه های اجتماعی اگر به گروه یا کسی توهین کردی حذف می شوی و مانعی وجود ندارد و کسی شما را نمی بیند.

 

وی افزود: رابرت مورداک مدیر شبکه فارسی وان از افرادی است که در لایه های حاکمیت است  می گوید: برای نابودی ایران باید در مقابل کلمه مقدسی به اسم خانواده هزینه کرد و من قصد دارم موضوع مادر را در دستور کار خود قرار دهم، در خانواده  ایرانی مادر همه چیز را مدیریت می کند و اگر مادر را به لجن بکشیم، تمام این جامعه به لجن کشیده خواهد شد . وی بیش از 150روزنامه در سطح دنیا دارد و بسیاری از کمپانی های رسانه ای و خبری از اوست که جزء هجدهمین فرد ثروتمند دنیاست.

حجت الاسلام کرباسی در پایان اظهار داشت: انسان ها بر اساس فطرت خویش ، مواظب اعمال خود هستند و مقام همت و تلاششان این است تا خود را از لغزش ها مصون بدارند و آموزه های اسلام و قرآن کریم، نه تنها انسان را مسئول اعمال خود می داند، بلکه او را در قبال خانواده مسئول دانسته و از او می خواهد تا خانواده اش را در مقابل حوادث حفظ کند.

کارشناس مرکز فضای مجازی انقلاب اسلامی قم با تاکید بر اینکه درحال حاضر یکی از خطرات جدی، فضای مجازی و استفاده نامتعادل و بی رویه توسط اعضای خانواده خصوصا فرزندان است یادآور شد: والدین باید نسبت به راهکارهای استفاده صحیح از ابزارهای نوین ارتباطی آشنا شوند تا با اجرای آن به مرور زمان، فرهنگ استفاده صحیح از فضای مجازی در جامعه نهادینه شود و کشور از خطرات انحراف جوانان محفوظ باشد.

وی تاکید کرد: پنج اصل تربیتی رسانه ای  «اصل مسئولیت پذیری، اصل حاکمیت قانون، ایمن سازی، اصل آموزش و آگاه سازی، اصل الگو سازی»  نقش زیادی در کاهش آسیب های فضای مجازی دارند.