کد مطلب: 28075 تعداد بازدید: ۲۵۲

برگزاری نشست اخلاقی ویژه اساتید در مدرسه علمیه الزهرا س فریدن

دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴:۳۲
جلسه اخلاقی با موضوع وظیفه اصلی اساتید در قبال طلاب با حضور حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی، امام جمعه شهر داران در مدرسه الزهرا(س) فریدن برگزار شد.

حجت الاسلام سیاوشی گفت: یکی از خصوصیاتی که باید اساتید حوزه های علمیه مورد توجه قرار دهند این است که با عمل خود و با رفتار و کردارشان شخصیت طلاب را شکل دهند.

وی با بیان اینکه یکی از چالش های بزرگ و خطرناکی که امروزه دامنگیر حوزه های علمیه شده که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که در بین طلاب یک نوع احساس بی هویتی و ناامیدی نسبت به آینده ایجاد شده است اظهار داشت:  طلابی که دارای این روحیه هستند بعد از چند سال که وارد حوزه می شوند احساس می کنند که از درس خواندن در حوزه به هیچ نتیجه ای نمی رسند و حالت افسردگی و یأس به آنها دست می دهد و کم کم نشاط علمی خود را از دست می دهند که حتی با دعوت کردن از اساتید اخلاق این معضل قابل حل نیست.

امام جمعه شهر داران در ادامه گفت: بهترین کسی که می تواند شخصیت طلبه ها را شکل دهد و این معضل را حل کند، اساتید  هستند که با اخلاق خود و رفتار و عمل خویش می توانند از ورود این افکار ناامید کننده در بین طلاب جلوگیری کنند.

 

وی گفت: اساتید آموزشی باید به عنوان اساتید اخلاقی تربیتی نیز باشند و فقط به تدریس دروس اکتفا نکنند و حتی موقع تدریس نیز می توانند شخصیت طلاب را شکل دهند و وجه دروس را در نظر طلاب خوب جلوه دهند و به گونه ای دروس را برای طلاب بگویند که بتوانند این دروس را در زندگی به کار گیرند.

 

حجت الاسلام سیاوشی تاکید کرد: اولین کاری که یک استاد در کلاس درس باید انجام دهد، این است که علاقه به درس و امید به آینده را در آنها بهبود بخشد و نشاط علمی را در بین طلاب دو چندان کنند و به طلاب بفهماند که ارزشمند هستند.

 

وی تصریح کرد: ارزشمندی طلاب به خاطر این است که مورد توجه و عنایت امام زمان (عج) هستند و عنوان سربازی آقا را دارند و شأن و منزلت و جایگاه آنان بسیار رفیع است چرا که علوم دینی را یاد می گیرند و ترویج می دهند.

 

وی تاکید کرد: پس طلبه باید جایگاه خود را بداند تا با توجه به شانیت خود رفتار کند و نشان دادن این جایگاه وظیفه اساتید است.