کد مطلب: 27832 تعداد بازدید: ۲۵۵

برگزاری نشست اخلاقی با عنوان ویژگی نسل صالح در مدرسه علمیه زهرای مرضیه س اصفهان

دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴:۴۰
نشستی با موضوع ویژگی نسل صالح با حضور حجت الاسلام حسین مرتضوی پناه از اساتید اخلاق و مبلغین حوزه علمیه استان در مدرسه علمیه زهرای مرضیه(س) اصفهان برگزار شد.

 حجت الاسلام مرتضوی پناه گفت: یکی از آیاتی که در مورد وجود مبارک امام حسین(ع) است آیه پانزدهم از سوره مبارکه  احقاف می باشد و بسیار آیه عجیبی است.

وی ادامه داد: در تفسیر این آیه شهید مطهری جمله بسیار زیبایی گفته است «یک نسل صالح اگر بخواهد خوب تربیت شود باید دارای شش ویژگی باشد تا بتواند اولادی مثل امام حسین(ع) و حضرت اباالفضل(ع) به دنیا بیاورد.»

استاد اخلاق حوزه علمیه افزود: اینکه می بینید ثمره زندگی امیر المؤمنین(ع) و زهرای اطهر(س) پسری می شود مثل سید الشهدا، پشت سرشان پدر و مادری بسیار قهار بوده اند که چنین اولادی تربیت کرده اند و به قول شهریار که گفته «به جز از علی که آرد پسری ابو العجائب» که این شعر مورد تأیید خود اهل بیت(ع) است.

مبلغ حوزه علمیه اظهار داشت: خداوند در عوض شهادت امام حسین(ع) سه چیز به سید الشهدا(ع) داده است، یکی اینکه ائمه(ع) را در نسلشان گذاشته، دوم اینکه خداوند متعال اجابت دعا را زیر قبه حسین(ع) قرار داده و سوم اینکه خدا شفا را در تربیت سید الشهدا(ع) قرار داده است.

 

وی با بیان اینکه به تعبیر شیخ شوشتری که در کتاب خصائص الحسینیه آورده که آب، طعام و عمارت باقیه را هم خداوند در عوض شهادت امام حسین(ع) داده است گفت: هر کجای عالم آب هست شیعه ها هنگام نوشیدن آب یا حسین می گویند و سرتاسر سال و در تمام ماهها، مردم روضه می گیرند و برای امام حسین(ع) سفره پهن می کنند.

وی افزود: ویژگی اول نسل صالح این است که آدمهای ارباب توقعی نیستند و حضرت زهرا(س)، امام حسین(ع) را شاکر تربیت کردند.

حجت الاسلام مرتضوی پناه گفت: ویژگی دوم نگه داشتن حرمت پدر و مادر است و انسان هر چه در زندگی حرمت پدر و مادر را نگه دارد موفقتر بوده و پیشرفتش زیاد است.

وی  ویژگی سوم را اهل عمل صالح و گره گشا بودن دانست و ادامه داد: نسل صالح انسانهای مفیدی برای جامعه خود هستند، پس تا می توانید به خلق خدا خدمت کنید و پیامبر اکرم(ص) فرمودند"یکی از چیزهایی که عمر شما را طولانی می کند خدمت به خلق خداست".

مبلغ حوزه علمیه بندگانی خوب برای خدابودن را ویژگی چهارم عنوان و تصریح کرد: انسان یک بعدی به جایی نمی رسد متأسفانه افراد جامعه ما امروز یک بعدی شده اند و در دین خود هم اگر یک بعدی بودید نمی توانید به جایی برسید زیرا  قرآن می گوید ارتباط تان هم با خدا خوب باشد و هم با بنده های خدا، اهل اطاعت و بندگی خدا باشید.

وی افزود: ویژگی پنجم نسل صالح این است که روی اشتباهاتشان اصراری ندارند یعنی تا یک اشتباه می کنند زود معذرت خواهی می کنند و علی(ع) فرمودند"گناه نکردن آسان تر از توبه کردن است".

کارشناس دینی گفت: گاهی انسان به حال ساحرانی که به جنگ با موسی(ع) آمده بودند، غبطه می خورد و حضرت موسی(ع) به آنها گفت که همه اهل جهنمند، ولی همگی به خاطر اینکه توبه کردند، برگشتند و بعد به سجده افتادند و همه اهل بهشت شدند،  پس بیایید اگر خطایی کردیم، توبه کنیم و زود برگردیم.

حجت الاسلام مرتضوی پناه در پایان به ویژگی ششم از نسل صالح اشاره نمود و ادامه داد: نسل صالح نسلی است که مردم از دست و زبان او در آسایش باشند، گاهی انسان یک حرفی به کسی می زند که دل او را می شکند، پس چه در خوشی ها و چه در ناخوشی ها و به اسم دین مردم را آزار ندهید و مسلمان واقعی باشید.