کد مطلب: 26854 تعداد بازدید: ۳۱۱

ارتباطات محیطی نقش به سزایی در تربیت کودک دارد

سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴:۳۷
مشاور تربیتی و خانواده، با بیان اینکه ارتباطات محیطی نقش به سزایی در تربیت کودک دارد، گفت: اولین مرحله تربیت کودک در یکسال اول تولد است که آن را دوران طلایی تربیت می نامند.

مریم خسروی، مشاور خانواده، در جمع طلاب و اساتید مدرسه علمیه سیدالشهداء(ع) اصفهان با بیان این موضوع که ارتباطات در محیط نقش به سزایی در تربیت کودک دارد، گفت: عواملـی همچون پرخاشگـری و... جزء مشکلات بچه هاست که این مشکلات علت است و معلول آن مسائل درون خانه است.

وی گفت: اولین مرحله تربیت کودک در یکسال اول تولد است که این دوره طلایی تربیت کودک مـی باشد، مرحلـه بعـد، دوران قبل از دبستان است زیرا ظرفیت ذهنـی زیر پنج سال کامـل می شود.

مشاور خانواده با بیان اینکه حس شنیداری در زمان تولد کامل و حس دیداری تقریبا در زمان سه ماهگـی کامل می شود و مهارت های کودک و تربیت او در هفت سال اول اوست اظهار داشت: این به معنای آن نیست که بچه هر کاری که می خواهد انجام دهد، زیرا اگر این راه را درست آموزش نبینیم در آینـده با جوان و نوجوانـی حرف گوش نکن می شود که در این هفت سال کودک را از نظر رفتاری و خلق و خو باید در بازی آموزش داد.

وی در ادامه افزود:  آنچه که اهمیت دارد این نکته است که کودکان هدیه های الهـی هستند که بعضی والدین فراموش می کنند که اینان هدیه های الهی هستند.

خسروی تصریح کرد: در صحبت با کودکان نباید آنها را با لفظ بد و بی ادبی روبرو کرد زیرا کارهای آنها بد است، ولی خود بچه ها خوب هستند و در پرورش بچه ها احساس کفایت و رضایت کافی است و این رضایت و کفایت در صورتی است که مادر آنچه برای تربیت کودک باید انجام دهد، انجام داده باشد حتی در صورتی که بچه بد باشند.

مشاور خانواده در پایان گفت: تغذیه مادر، استراحت و تفریح کافی برای مادر تاثیر به سزایی در رفتار مادر در خانه و با کودک و خانواده دارد و مادر باید اول عشق را به خود بعد به کودک بدهد.