کد مطلب: 26514 تعداد بازدید: ۲۶۵

برگزاری نشست اخلاقی در مدرسه علمیه صالحات فولادشهر با حضور امام جمعه

چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۱:۵۲
نشست اخلاقی با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه صالحات فولادشهر برگزار شد.

حجت الاسلام مصطفی حسناتی، امام جمعه نجف آباد در این نشست حدیثی از کتاب شریف تحف العقول از این امام کاظم(ع) خطاب به هشام بن حکم به نقل از امیرالمومنین(ع) مبنی بر عظمت و جایگاه عقل و اندیشه در اسلام بیان کرد و گفت: در حدیث جنود عقل و جهل که در جلد اول اصول کافی حدیث هفتم هم آمده، جهل در مقابل علم نیست، بلکه جهل در مقابل عقل است.

 

وی افزود: مطالعه در تاریخ نیز این را نشان  می دهد که علم خود نیز گاهی ابزار بت پرستی شده، انحراف ها و نحله ها از سوی عالمان غیر عاقل پدید آمده  است و فرد عالِم است ولی با هوای نفس بوده و علم خود را نردبانی برای خودخواهی و غرور قرار داده است.

 

امام جمعه نجف آباد در ادامه بیان داشت: شما طلاب باید مانند شهید مطهری(ره) عمل کنید و علم را با عمل و عقل همراه کنید و باید در مباحثه ها و مناظره ها خود را قوی کرده تا از اثرات شبهات دشمن در امان باشید.

 

وی تصریح کرد: انسان عاقل تا نفَس دارد از علم سیر نمی شود، هرکس گفت من از علم سیر شده ام و تا اینجا برایم کافیست او بیمار است، شیرینی علم که نور است در دانشگاه ها و متاسفانه در حوزه ها کم شده است.

 

حجت الاسلام حسناتی ابراز داشت: انسان باید به استاد خود خدمت کند، هرکجا عالِمی را دیدی خدمتگزار او باش و امروزه متاسفانه احترام به استاد کم شده و استاد را برای نمره می خواهند و استادی را خوب می دانند که کمتر درس بدهد و بیشتر نمره بدهد، در صورتی که باید از استادی که یک کلمه یاد گرفتی تمام عمر از خوبی او یاد کنی و در نماز شبها از او یاد کنی.

 

وی در ادامه حدیث فوق اظهار داشت: پشتوانه عبادات باید عقل باشد و عقل هیچ انسانی کامل نمی شود مگر اینکه چند ویژگی داشته باشد.

 

وی ویژگی های یک انسان عاقل را برشمرد و گفت: از جمله ویژگی های انسان عاقل نداشتن کفر است، انسان کافر اعتقادات خود را از دست می دهد، دوم داشتن رشد یعنی رشید و خیّر بودن، سوم دل به دنیا نبستن و بذل مال کردن، چهارم اضافه حرف ها را گرفتن(زیاد حرف نزدن) پنجم از آنچه که خدا نصیب او کرده از دنیا به اندازه نیاز و شأن استفاده کردن است.

 

این استاد اخلاق در پایان حدیث شریف دیگری از امام کاظم(ع) در مورد علم بیان کرد و اظهار داشت: بر اساس این حدیث حضرت می فرماید علوم مردم را در خداشناسی، خودشناسی و هدف از خلقت و آفرینش را شناختن و دشمن شناسی دیدم.