کد مطلب: 26510 تعداد بازدید: ۲۰۷

برگزاری نشست اخلاقی از سوی مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا س اصفهان

چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۸:۱۸
نشست اخلاقی با حضور اساتید، کادر و طلاب از سوی مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام سيدابراهيم حسيني، استاد حوزه و دانشگاه، در این نشست با توجه به بند دو از دعاي مكارم اخلاق گفت: يكي از نكات مهم در مجموعه مفاهيم دين توجه به جايگاه و نقش تاريخي ماست.

 حجت الاسلام حسيني تصریح کرد: در بند دو دعاي مكارم عنوان مي شود كه خدايا ذهن و فكر و جان مرا به خود مشغول كن و امور مرا كفايت كن.

 وی یادآور شد: در اين عبارات دو كليد دقيق وجود دارد، خدا عالم را خلق كرد و رزقشان را تأمين كرد و خدا جايگاه هر شخص را مشخص كرد، كه اين دو كليد از نكات مهم دين است.

 حجت الاسلام حسيني تصریح کرد: در این دعا امام از خداوند متعال ايمانى واقعى، ثابت و پايدار كه به مرتبه يقين رسيده باشد مى طلبد و در واقع آخرين حد ايمان را درخواست مى كند،  يقين صادقى كه امام از خداوند مى خواهد مهمترين عنايت و موهبت الهى است، در پرتو يقين صادق و حق اليقين، اعتقاد قلبى اى براى انسان حاصل مى شود كه هيچ قدرتى بجز قدرت پروردگار را بر عالم حكمفرما نمى بيند و همه امور را مستند به ذات اقدس خداوند مى بيند و پيوسته خود را در محضر خداوند حاضر مى بيند و مواظب است كه كردار ناشايست از او سرنزند و برخلاف رضاى او عمل نكند.

 وی افزود: در روايات مرتبه يقين به عنوان يكى از بزرگترين نعمت ها و مواهب الهى براى انسان ذكر شده است و چنانكه قبلا نقل گرديد، امام رضا(عليه السلام) فرمودند: هيچ چيز در بين انسانها كمتر از يقين تقسيم نشده است، يعنى بسيار كمند كسانى كه به مرتبه يقين رسيده اند.

 وي خاطر نشان كرد: مفيد و موثر بودن، ارتباطي به استعداد ندارد، انسان بايد به اين مهم توجه كند كه مقدرات خداوند در مورد او چه بوده است و به عنوان مثال علامه طباطبايي اگر قرار بود به دنبال استعداد خود برود هيچ زمان علامه نمي شد، زيرا سه سال اول طلبگي اش استعداد فراگيري نداشت.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: حضرت زهرا(س) در تمام عبادات خويش مي فرمودند «خدايا ساعات و لحظات زندگي مرا براي هدفي كه برايش خلق شده ام، خالي كن.»

 حجت الاسلام حسيني درپايان افزود: سه راه پيدا كردن نقش تاريخي افراد در عالم عبارت است از در هر كجا هستي وظيفه ات را خوب انجام بده (اخلاص)، كاري كه خلاف هواي نفس است انتخاب كن(مخالفت باهواي نفس) و به تقديرات الهي توجه كن و متوجه باش كه حضور فعالانه خدا بر اساس تقديرات است.