کد مطلب: 26500 تعداد بازدید: ۲۰۳

برگزاری کرسی آزاد اندیشی با عنوان «زی طلبگی و مقتضیات زمان» در مدرسه علمیه سیدالشهداء ع اصفهان

چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷:۵۶
کرسی آزاد اندیشی با عنوان «زی طلبگی و مقتضیات زمان» به شکل طلبه محوری در مدرسه سیدالشهداء(ع) اصفهان برگزار شد.

زهرا غفاریان، استاد داور، به تبیین موضوع کرسی پرداخت و گفت: زی طلبگی و همراهی آن با مقتضیات زمان است و امروز فقط یکی از اقتضائات زمان، پوشش و حجاب خانم های طلبه می باشد.

 یکی از طلاب گروه مخالف گفت: حجاب در حد امکان و چارچوب شرع هماهنگ با مقتضیات زمان مورد قبول است چرا که در روایتی آمده (نزد خدا نمایان کردن نعمت از نگه داشتن آن محبوب تر است پس مبادا جز در بهترین شکل محبوب نزد قوم خود بیرون آیی) ما تا جایی که امکان دارد باید همرنگ مردم باشیم تا نهایت تاثیرگذاری را برای مردم خود داشته باشیم.

 در ادامه یکی دیگر از طلاب گروه مخالف گفت: روانشناسی رنگ ها، رنگ سیاه را رنگ بی علاقگی به زندگی و لجبازی و بدبینی و ناباروری معرفی کرد و در روایات هم رنگ سیاه فقط برای عمامه و کفش و عبا معرفی شده و کراهت رنگی مشکی آمده و از طرفی در روایات و آیات نهی برای استفاده از رنگ های زیبا زیر چادر نیامده است و روسری رنگی زیبا شاید باعث پذیرش فرد و تاثیر بیشتر در جامعه باشد.

 طلبه موافق نیز گفت: ما هم موافق پوشش سیاه در منزل نیستیم، ولی در جامعه رنگ سیاه به گفته گوته برای بیننده رنگ خاموشی و بی تحرکی و غیر فعال است و این اشکال ندارد و خود نوعی اعلام عدم آمادگی برای روابط گرم اجتماعی است و از طرفی رنگ قرمز هم در روایات نهی شده و به عنوان رنگ مورد علاقه شیطان معرفی شده است.

وی با اشاره به اینکه در روایات نیز آمده که وقتی این آیات نازل شد زنانی که با پشمینه های قرمز رنگ در جامعه ظاهر می شوند توسط پیغمبر نهی شده و فرمودند گویا آیه حجاب به گوش این زنان نرسیده است تاکید کرد: ملاک هایی که از آیه و روایات درباره پوشش زنان بدست می آید، شناخته شدن به عفاف و پاکدامنی و عدم جلب و عدم جلب توجه و تحریک نامحرم است و لذا نمایان کردن رنگ های جذاب از زیر چادر تناقض است، مگر اینکه بتوان زیر چادر را از نگاه نامحرم حفظ کرد.

در پایان استاد داور گفت: در آیه 59 سوره احزاب و 31 سوره نور خداوند علاوه بر طراحی لباس پوشش زن به نوعی رنگ آن اشاره کرده است.