کد مطلب: 25821 تعداد بازدید: ۲۰۶

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع کلیدهای طلایی تشکیل زندگی در مدرسه علمیه حضرت نرجس س یزدانشهر

دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱:۴۸
نشست اخلاقی با موضوع کلیدهای طلایی تشکیل زندگی، با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین احمد براتی استاد اخلاق در حوزه های علمیه، در مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) یزدانشهر با حضور کلیه طلاب این مدرسه برگزار گردید.

استاد اخلاق حوزه های علمیه در بین طلاب این مدرسه گفت: خانه بدون زن گورستان است. هیچ چیز غرور مرد را به اندازه شادی همسرش بالا نمی برد چون همیشه آنرا مربوط به خود می داند.

حجت الاسلام احمد براتی اظهار داشت: تا بدی های وجودمان را از بین نبریم هیچ استاد اخلاقی در آن تاثیرنمی کند و اخلاق برای انسان فایده ندارد.

وی ادامه داد: مطالب کلیدی برای تغییر در رفتار، 1- تغییرات ذهنی است. ذهن انسان مانند کارخانه است که موارد علمی به مانند مواد خام وارد می شود و به محصولات جدیدی تبدیل می شود.2- قدرت ارزیابی داشته باشیم و موقعیت را بشناسیم.3- تفکر زیاد داشته باشیم.

استاد حوزه افزود: در سوره بقره آیه 189 آمده: و آتوا البیوت من ابوابها واتقوالله لعلکم تفلحون و هر کاری را از راه آن داخل شوید و تقوی پیشه کنید باشد که رستگار شوید.

 وی یادآور شد:گاهی انسان غرور علمی پیدا می کند هیچ کس را قبول ندارد. انسانهاییکه غرور دارند همیشه قله را نگاه می کنند پس به زمین می خورند، اما  انسانهای متواضع پایین را نگاه می کنند و تلاش می کنند تا به قله برسند.

حجت الاسلام براتی افزود:روش هایی که انسان می تواند دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.1- نوشتن اشتباهات است 2-  الگو قرار  دادن یک شخص است. 3- روش محبت کردن است. رابطه محبت با روح مانند غذا به جسم است اگر محبت در روح انسان نباشد و آن را ابراز نکند روح انسان از بین می رود.

وی ادامه داد:محبت، باید قلبی و ریشه ای باشد، ابراز شود، انحصاری نباشد و در حضور دیگران یکسان باشد.

استاد حوزه افزود:روش چهارم  تحت تاثیر قرار دادن افراد، تکریم شخصیت آنهاست. خداوند در قرآن می فرمایند: ولقد کرمنا بنی آدم و حملناهم فی البر و البحر...شخصیت انسان مانند شیشه است باید تحت هر شرایطی حفظ شود و شکسته نشود. امام علی(ع) در این زمینه فرمودند: خوب بگویید تا خوب بشنوید.

 وی ادامه داد: همیشه باید چند نکته مهم را در مورد خود به یاد داشت. همه روزهای عمر، باید خود را تحسین کنی. هر روز تمرین کنیم تا حمایتگر درونمان را تقویت کنیم و صفات نیکوی خود را به یاد آوریم و متعهد شویم بیشترش کنیم.

حجت الاسلام براتی افزود:در دعای بیستم مکارم الاخلاق آمده است، خدایا زبان مرا از خودستایی و تفاخر خاموش فرما. توفیقی فرما عیب هایم را بپوشانم، نرم بگویم و فروتنی به کار ببرم.