کد مطلب: 25583 تعداد بازدید: ۴۱۰

ماه رجب بهترین فرصت برای پالایش روح و کسب توشه آخرت می باشد و فرصت سوزی ماه رجب، خسرانی جبران ناپذیر است.

سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱:۱۸
زهرا شفیعی معاون آموزش حوزه خواهران اصفهان با تاکیدبرضرورت بهره گیری از فرصت ماه رجب المرجب، اظهارداشت: در روایت آمده که پیامبر(ص) فرمودند: " إِنَّ رَجَباً شَهْرُ اللَّهِ وَ شَعْبَانَ شَهْرِي وَ رَمَضَانَ شَهْرُ أُمَّتِي، يعني رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و رمضان ماه امت من است.

وی در خصوص معنا و مفهوم رجب به روایتی از امام موسی کاظم (ع) اشاره  کرد و افزود:‌ رجب نام نهری است در بهشت که آب آن از شیر سفید‌تر و از عسل شیرین تر است و چون بنده‌ای در این ماه روزه بگیرد، خداوند از آن نهر به او می‌نوشاند.

معاون آموزش حوزه خواهران اصفهان بیان داشت: از امام صادق (ع) نقل شده حضرت محمد (ص) فرمودند: رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است 0

شفیعی در خصوص علت نام گذاری ماه رجب به «اصب‏» نیز گفت: در این ماه رحمت خدا بر امتش بسیار  فرود می یریزد، لذا باید از این فرصت گرانسنگ نهایت بهره را برد.

وی،  ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْاَلُهُ التَّوْبَهَ »  را بهترین ذکر خواند و افزود: در این ذکر آمده خدايا غفران و بخشش تو را طلب مي‌‌كنم و تقاضا مي‌كنم كه توبه مرا بپذيري و به من نظر كني.

استاد حوزه علمیه خواهران، به فضلیت خواندن نماز وارد شده در هر شب ماه رجب اشاره کرد و بیان داشت: از حضرت رسول اكرم (ص) نقل شده كه فرمودند "كسي كه اين عمل را انجام دهد، خداي تعالي دعاي او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره براي او مي نويسد".

معاون آموزش حوزه های خواهران اصفهان در خصوص اهمیت ماه رجب در کلام بزرگان، به دعای ماه رجب " يا مَنْ اَرْجُوهُ لِكُلِّ خَيْرٍ، وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ كُلِّ شَرٍّ ..." اشاره کرد و افزود: در تفسیر این دعا آمده که خداوند تبارک و تعالی بساط غضب الهی را در این ماه تعطیل می‌کند، پس باید قدر این فرصت ارزشمند را بدانیم.

وی همچنین در خصوص فضلیت گفتن ذکر «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ» گفت:  رسول خدا(ص) فرمودند: هر کس در ماه رجب صد مرتبه این ذکر بگوید و در پایان صدقه‌اى بدهد، خداوند کارش را به رحمت و مغفرت پایان دهد.

شفیعی بابیان اینکه نخستین شب جمعه ماه رجب " لیلة الرغائب" خوانده شده است، گفت: " لیلة الرغائب" شبی است که در آن عطا و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه الهی و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایسته دریافت بخشش بی کرانه خدای متعال می‌شوند.

معاون آموزش حوزه های خواهران اصفهان به فضلیت خواندن نماز این شب اشاره کرد و افزود: پیامبر اسلام(ص) در فضیلت این نماز فرموده است "کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیبا روی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی.