کد مطلب: 25199 تعداد بازدید: ۲۶۳

برگزاری جلسه دفاعیه پایان نامه دانش آموخته حوزه علمیه خواهران اصفهان

سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۷:۲۳
اعظم سرمدی دانش آموخته سطح سه حوزه علمیه خواهران استان اصفهان از پایان نامه خود با عنوان «چرایی و چگونگی تسبیح موجودات از منظر قرآن» دفاع کرد.

این جلسه با داوری حجت الاسلام والمسلمین حمید الهی دوست و حضور استاد راهنما حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدینی نجف آبادی و استاد مشاور حجت الاسلام والمسلمین مسعود راعی و خانم رمضانیان معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در محل سالن اجتماعات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان برگزار شد.

اعظم سرمدی در دفاع از پایان نامه خود بیان کرد: هر یک از مفسران و محققان نظراتی به این مضمون ارائه داده‌اند که فقط گروه خاصی از موجودات دارای عقل وشعور هستند و تسبیح خدا می کنند در برابرعده ای معتقدندکه این وصف مربوط به همه موجودات می باشد، البته درجات عقل وشعور درموجودات یکسان نمی باشد. اما این تحقیق بیانگر آن است که تمامی موجودات دارای عقل وشعور هستند وبراساس آن هم به زبان حال وهم به زبان قال به  تسبیح خداوند می پردازند.

سرمدی اظهار داشت: به هرحال وجود این اختلاف وضرورت واکاوی این حقیقت قرآنی محقق را بر آن داشت که در غالب دوسوال ناظر به چرایی وچگونگی تسبیح موجودات از منظر قرآن کریم به تحقیق بپردازد منظورازتحقیق فعلی آن است که چرا و به چه دلیل وچگونه موجودات به تسبیح خداوند تبارک وتعالی مشغولند وآیا این تسبیح اختصاص به ذات احدیت دارد یا موجودات ومخلوقات رادربرمی گیرد؟

اعظم سرمدی هم چنین بیان کرد: در فرهنگ  اسلامی و قرآنی  شعور و آگاهی و نیز عشق و تسبیح و عبادت مخصوص انسان نیست بلکه تمام عالم هستی و پدیده های آن درک و شعور خاص خود را دارند. پیام حق را می شوند و به زبان و شیوه خاص خود آن هم بر اساس علم وشعور به تسبیح و سجده و عبادت حق مشغولند.

وی در ادامه افزود: عشق به خداوند در تمامی موجودات و ذرات عالم هستی جاری و ساری است ولی انسان ها چگونگی این مسایل و حقایق را درک نمی کنند مگر کسانی که به قدرت ارتباط با عالم غیب دست یافته اند.