کد مطلب: 25193 تعداد بازدید: ۱۷۲

برگزاری جلسه دفاعیه پایان نامه دانش آموخته حوزه علمیه خواهران اصفهان

سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹:۰۲
اعظم آلمانی دانش آموخته سطح سه حوزه علمیه خواهران استان اصفهان از پایان نامه خود با عنوان «بررسی مجازات های جایگزین حبس» دفاع کرد.

این جلسه با داوری حجت الاسلام والمسلمین محمد علی بخشی و حضور استاد راهنما حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی و خانم رمضانیان معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در سالن کنفرانس مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان برگزار شد.

آلمانی در دفاع از پایان نامه خود بیان کرد: خصوصيت اصلي حبس در مقايسه با ديگر مجازات­ها اين است که آزادي انسان را به­طور موقت يا دائم سلب مي­کند. امروزه علماي حقوق، جامعه شناسان و ...، با توجه به عوارض منفي و آسيب­هاي اجتماعي و عوامل ديگر، حبس را ابزار مناسبي براي سيستم جزايي نمي­دانند و معتقدند که در برخي از جرايم از مجازات­هاي جايگزين استفاده شود.

وی در ادامه افزود: تحقيق و پژوهش در زمينه­ي حبس­زدايي ضروري و لازم است. جايگزين مجازات حبس در­واقع همان حبس­زدايي است. به بيان ساده­تر، يعني در برابر عمل مجرمانه­اي که يک مجرم انجام داده است، اقدامات ديگري غير از زندان و حبس انجام گيرد و فرد از آن طريق مجازات شود؛ که اين­گونه مجازات­ها در هر جامعه بسته به شرايط و وضعيت آن جامعه مي­تواند مورد استفاده قرار گيرد.

دانش آموخته سطح سه حوزه علمیه خواهران استان اصفهان اظهار داشت: از آن­جا که منظور از حبس­زدايي، بي­مجازاتي نيست، در این پژوهش به­دنبال مجازاتي هستیم که علاوه بر تنبیه و مجازات مجرم از آثار منفي کمتر و نتيجه­ي بهتر برخوردار باشد. به عبارت دیگر آثار سوء زندان را نداشته باشد و به اصلاح مجرم و بازگشت وی به زندگی فردی و اجتماعی کمک کند. دراین راستا، شرایط و ویژگی­های جایگزین­های ممکن و قابل قبول، مطرح، انواع آن­ها معرفی و معایب و فواید هریک برشمرده شده است.