کد مطلب: 24848 تعداد بازدید: ۲۱۷

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع برخورد جوامع و اسلام با زنان در مدرسه علمیه خواهران الزهراء س فریدن

شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۴:۳۷
نشست اخلاقی با موضوع برخورد جوامع و اسلام و انقلاب با زنان با حضور حجت الاسلام میرزاخانی، استاد اخلاق و تهذیب از استان قم در سالن اجتماعات مدرسه علمیه خواهران الزهراء(سلام الله علیها) فریدن برگزار شد.

حجت الاسلام میرزاخانی گفت: برخورد جوامع مختلف با زنان متفاوت می باشد، در برخی از جوامع اروپایی برای اینکه زنان را ملازم خانه کنند تا اینکه وارد جامعه نشوند و نتوانند از خانه هایشان بیرون بیایند، از همان کودکی قالب فلزی برای پاهایشان می ساختند که پاها رشد نکنند و کوچک بماند تا توان رفتن را نداشته باشد.

وی ادامه داد: در جامعه ای مانند هندوستان نیز به زنان نگاه بی ارزشی داشتند به طوری که اگر زنی همسرش از دنیا می رفت، زن را همراه مرد می سوزاندند و اگر از این کار دوری می کرد، او را از آن محل بیرون می کردند.

 

وی اضافه کرد: در حجاز قبل از طلوع اسلام، دختران را زنده به گور می کردند و داشتن فرزند دختر را ننگی بزرگ می دانستند.

استاد اخلاق و تهذیب در ادامه گفت: مرحوم علامه طباطبایی از نحوه برخورد ملل با زنان سه نوع برداشت داشتند که عبارتند از اینکه مردم آن زمان معتقد بودند زن حیوان درجه دو است، دوم اینکه زن را جزء جامعه انسانی نمی دانستند و آن را جزء اشیا و لوازم زندگی قرار می دادند و سوم برای زن هیچ نوع حق اجتماعی قائل نبودند و زن را برای انجام کارهای زندگی استخدام می کردند.

استاد اخلاق اظهار داشت: بعد از طلوع اسلام بها و ارزش فراوانی به زن داده شد، در آیات الهی آنجایی که در مورد خلقت انسان می فرماید و آنجایی که انسان را جانشین قرار می دهد، هیچ گاه به جنس زن یا مرد اشاره نشده یا در سوره شمس بعد از قسم های مختلفی که آمده می فرماید «رستگار کسی است که خود را پاک گرداند» و یا درجایی دیگر می فرماید «با فضیلت ترین شما نزد خدا با تقوا ترین شماست»و هیچ نامی از جنس زن یا مرد نبرده و این نشان دهنده آن است که زن و مرد در اصل انسانیت با هم برابر هستند.

وی در پایان گفت: پیامبر اسلام برای دخترش حضرت زهرا(س) چنان ارزش و احترامی قائل بودند که وقتی حضرت زهرا(س) خدمت ایشان می رسیدند، تمام قد جلوی پای ایشان می ایستادند و یا به اندازه رکوع خم می شدند تا دست دخترشان را ببوسند و با این کار می خواستند این پیام را به مردم برسانند فاطمه دختر است و ارزش فراون دارد و شما باید راه حضرت زهرا(س) را ادامه دهید و ایشان را در زندگی الگو قرار دهید و در درجه اول خودساز و بعد هم دگر ساز باشید.