کد مطلب: 24787 تعداد بازدید: ۲۱۰

برگزاری نشست اخلاقی در مدرسه علمیه خواهران زهرای مرضیه س اصفهان

پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۹:۱۴
همزمان با فرا رسیدن شهادت جانسوز صدیقه طاهره(س) نشست اخلاقی با حضور حجت الاسلام حسین مرتضوی پناه، از اساتید اخلاق در مدرسه علمیه خواهران زهرای مرضیه (س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام مرتضوی پناه گفت: امیرمؤمنان علی(ع) فرمودند «خداوند در وجود انسان شش گنج قرار داده است که انسان را می تواند به کمال برساند» که در ابتدا باید معرفت پیدا کرد و معرفت هر کس را نسبت به عیاری که دارد به او می دهند.

وی افزود: معرفت از اول نماز با گفتن  الله اکبر شروع می شود و با هفت آیه اول سوره حمد، هشت در بهشت به روی انسان باز می گردد و انسان باید قدر  شش گنجی که خداوند در وجود او قرار داده است را بداند که دو نوع از این گنج ها کوچک، دو نوع بزرگ و دو نوع ظاهری و ویترین است.

وی اظهار داشت: اولین گنج زبان است و به همین خاطر، در روایت آمده زبان کلید بهشت است، چرا که گاهی با گفتار و گاهی با سکوت می توان کسی را هدایت کرد.

 

 وی با بیان اینکه حضرت لقمان گاهی اوقات بیان می کردند بعضی وقت ها از گفتارم پشیمان بوده ام ولی از سکوتم خیر تصریح کرد: زبان کوچک است ولی گناهان بزرگی انجام  می دهد.

استاد اخلاق گفت: دومین گنج قلب است، بعضی ها قلب شان مالامال از محبت خداست، حضرت موسی(ع) به خدا گفت: خدایا من چطور محبتم را به تو نشان دهم خداوند فرمود «آن گاه که سرم خلوت است و نشانه  محبت بندگانم به من بیداری درشب است.»

وی با اشاره به اینکه بعضی ها دلشان مالامال از آخرت است و بعضی ها هم قلب شان متعلق به دنیا و پر از غم و غصه است اظهار داشت: انسانی که قلبش بنده  نفسش باشد، به خدا نمی رسد.

وی افزود:  گنج بزرگی که انسان را به خدا می رساند، اول همت انسان است که همان پشت کار و اراده است، اما کوتاهی همت نمی گذارد انسان به درجات بالایی برسد.

حجت الاسلام مرتضوی پناه گفت: دومین گنج بزرگ عقل است که در وجود انسان، بزرگ است، خدا یک نعمت ظاهری دارد که پیامبر(ص) است و یک نعمت باطنی که عقل است، انسان با عقلش می تواند بفهمد که دروغ نگوید و ظلم نکند و با عقل است که می تواند بهشتی شود.

 حجت الاسلام مرتضوی پناه در پایان دو گنج آخر را مال و جمال دانست و تصریح کرد: این دو گنج مربوط به هیئت و ظاهر است، مال می تواند انسان را به کمال برساند، همان طور که حضرت خدیجه(س) با مالش اسلام را پیش برد و جمال هم که حسن صورت است، می تواند انسان را به خدا برساند، مثل حضرت یوسف(ع) که در لبه پرتگاه قرار گرفت و برگشت.