کد مطلب: 24669 تعداد بازدید: ۲۰۰

طلاب خواهر اصفهان با اصول پایان نامه نویسی آشنا شدند

دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۵:۳۸
کارگاه یک روزه آموزش پایان نامه نویسی ویژه طلاب خواهر از سوی مؤسسه آموزش عالی مجتهده امین(ره) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام احسان اصولی در کارگاه یک روزه آموزش پایان نامه نویسی گفت:  با توجه به رسالت طلاب در روشن سازی و اطلاع رسانی عمومی ارائه تحقیق و پایان نامه یکی از واجباتی است که نیاز دانشجویان علوم دینی و طلاب بوده، واجب است بر آن تسلط داشته باشند.

این استاد حوزه اصفهان افزود: انتقال صحیح مفاهیم و گردآوری دقیق تحقیقات به منزله تیر نهایی است که نتیجه گاهی چندین سال مطالعه و استمرار در کاوش مفاهیم را در ذهن مخاطبین رقم می زند.

وی در ادامه با توجه به شیوه برگزاری کارگاه ، مباحثی از جمله آشنایی روش انتخاب موضوع، توجیه شیوه‌نامه و نکات ضروری، طرح اجمالی و تفصیلی را بررسی کرد.

این پژوهشگر حوزوی، به اهمیت انتخاب صحیح موضوع  اشاره کرد و گفت: راهکارهای مختلفی برای انتخاب موضوع وجود دارد و پس از انتخاب موضوع می توان آن را به مسایل مختلف تبدیل کرد و سپس در موارد ابهام به طرح سوال پرداخت و از این طریق به جزئیات رسید.

وی با تاکید بر جایگاه پایان نامه در جلسات دفاعیه بیان داشت: جدی ترین ایرادی که در جلسه دفاع مطرح می شود، این که محقق بر موضوع مورد تحقیق خود تسلط نداشته و مساله تحقیق برای نگارنده به درستی تبیین نشده است.

حجت الاسلام اصولی ارائه تحقیق منطبق بر استاندارد را یک امر لازم دانست و در مورد حصول این مهم گفت : طرح تفضیلی به منزله نیرو هدایت گر محقق است، آنچه باعث الگویابی صحیح محقق می شود، ارائه طرح خوب است، در این راستا می بایست اثبات و رد فرضیات ملاک عمل باشد و تنها حرکت در جهت اثبات فرضیه مصداق صحیح نیست.

وی در پایان به اهمیت استفاده از منابع اشاره کرد و گفت: دست اوّل بودن منابع از امتیازهای پایان نامه ها است؛ هم چنین استفاده از منابع صحیح به حصول نتیجه صحیح کمک به سزایی می کند.