کد مطلب: 24495 تعداد بازدید: ۲۱۲

برگزاری نشست اخلاقی با عنوان سبک زندگی اسلامی از سوی مدرسه علمیه خواهران فاطمه محدثه س اصفهان

چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۶:۵۱
نشست اخلاقی با عنوان سبک زندگی اسلامی با حضور اساتید، کادر و طلاب از سوی مدرسه علمیه خواهران فاطمه محدثه س اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام سید محمد تقی ابطحی استاد حوزه و دانشگاه در این نشست با اشاره به اصول زندگی انسانی گفت: هر کسی برای زندگی باید اصولی را که پاسخ گوی نیاز انسان باشد، تعریف کند، که این اصول نیاز به مبدأ مشخصی دارد و آن عقل است که آفت بسیار جدی دارد و آن هوای نفس است که جلوی کارکرد عقل را می گیرد، بنابراین عقل به تنهایی نمی تواند پاسخ گوی نیاز انسان باشد.

 استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: انسان برای کسب معرفت، نیاز به حس، عقل و قلب دارد و از این سه مورد، قلب اهمیت ویژه ای داراست، که در تقابل بین عقل و قلب، آن که غالب است، قلب می باشد و باید از وحی اصول قلبی را فرا گرفت به ویژه این که بزرگترین وحی، در اختیار ما قرار گرفته و بزرگترین و مفصل ترین زندگی معصومان(ع) در اختیار ما است.

 حجت الاسلام ابطحی اظهار کرد: تمام جنبه های زندگی پیامبر و اهل بیت(ع) تابع اصول بوده که هیچ گاه از این اصل خارج نشده اند، مثل اصل ساده زیستی و اصل برابری گفتار و کردارشان، ایشان همواره بر اساس این اصول زندگی کردند و باید با الگو گرفتن از اصولی که ایشان به آن پایبند بودند اصول زندگی خود را ترسیم کنیم.

 وی با اشاره به بخش اول کتاب مفاتیح الحیاة اظهار کرد: اولین اصل ذکر شده در این کتاب، اهمیت تفکر و تدبر است و بنابر روایتی از پیامبر اکرم(ص) وقتی اسنانس قصد انجام دادن عملی را دارد باید آن را بر دو مبنای علم و عقل استوار کند.

 استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به اصل مشورت برای رسیدن به تدبر اشاره  کرد و گفت: تدبر جایگاه ویژه ای در اصول و مبانی اسلام دارد و حتی در بحث نماز خواندن از پیامبر (ص) از جایگاه ویژه تدبر سخن به میان آمده که ایشان فرموده‌اند: دو رکعت نماز با تدبر بهتر از نماز شب بدون تدبر است.

 وی در پایان خاطرنشان کرد: شخصی به حضور پیامبر(ص) رسید و از ایشان نصیحت خواست، پیامبر فرمودند: اگر تو را نصیحت کنم، عمل می کنی؟ و سه بار این سؤال مطرح شد،پیامبر فرمودند: هر وقت خواستی کاری را انجام دهی، به عاقبت آن فکر کن اگر امر رشد و هدایت بود، انجام بده و اگر اسباب سختی و زحمت است، از انجام آن چشم پوشی کن