کد مطلب: 24491 تعداد بازدید: ۲۰۶

برگزاری نشست معرفتی با عنوان امام زمان در زمان غیبت از سوی مدرسه علمیه خواهران الزهرا المرضیه س اصفهان

چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۲:۰۸
نشست معرفتی با عنوان امام زمان در زمان غیبت با حضور اساتید، کادر و طلاب از سوی مدرسه علمیه خواهران الزهرا المرضیه س اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام مهدی نیلی پور در این نشست با اشاره به لزوم تلاش برای زمینه سازی ظهور، گفت: یکی از وظایف ما در دوران غیبت و حضور حجت های الهی وجوب تحصیل معرفت و یافتن امام حق و حجت حق است و در ادامه آن کسب محبت نسبت به آنها و اطاعت از آنهاست، در سوره  توبه آیه  «نفر» آمده است انسان به دنبال حجت زمان خودش باشد یکی از مصداق های این نفر کوچ فرهنگی است.

 وی ادامه داد: کوچ فرهنگی به این معنا که اگر انسان هایی در نقاط دور دست مدینه در زمان پیامبر زندگی می کردند، باید کوچ می کردند، تفقه می کردند، امام را می شناختند و بعد امام را به مردم معرفی می کردند و یکی دیگر از مصادیقش دین شناسی است و تفقه در دین عمدتا ناظر به شناخت امام است.

 حجت الاسلام نیلی پور خاطرنشان کرد: کوتاه ترین راه از مبدأ به مقصد رسیدن، صراط مستقیم است و با همین مسیر کوتاه می توان راه راست را انتخاب کرد، راه های دیگر هم ممکن است انسان را به مقصد برساند ولی خطرش زیاد است و امام شناسی در دین شناسی راهی میان‌بر برای رسیدن به سعادت و بهشت است که اگر انسان هادی و حجت خدا را پیدا کرد و بعد محبت و اطاعت کرد به مقصد اصلی می رسد حتی اگر انسان ضعیفی باشد.

 استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به روایتی تصریح کرد: سلمان فارسی که جامع علوم اسرار بود راز موفقیتش در اطاعت از علی بن ابیطالب بود، نقش امام شناسی در زندگی و سلامتی انسان نقش بسیار مهم و محوری است که اگر انسان به درستی راه صحیح را برود خدا هم یک امام شناسی را به او می شناساند همراه با معرفت و یکی از راههای کسب معرفت خواندن دعای معرفت در زمان غیبت است که از وظایف شیعیان هم می باشد.

 رییس بنیاد فرهنگی المهدی در ادامه اظهار کرد: انسان باید ایمان به غیب داشته باشد یعنی لازم نیست امام باشد تا امام را بشناسد چون خدا را هم ما نمی بینیم با توجه به اینکه می گوییم «اللهم عرفنی نفسک»، پیامبر (ص) هم در قید حیات نیستند و می گوییم «اللهم عرفنی رسولک» و یکی از اختلافاتی که ما با وهابی ها داریم این است که آنها می گویند پیامبر (ص) از دنیا رفته اند و در قید حیات نیستند نه ضرر و نه سودی می توانند به ما برسانند، یک سلام و احترام به پیامبر (ص) کافی است و زیارت کردن معنا ندارد در واقع می خواهند سد معرفت مردم شوند از این رو بعضی ها هم می گویندچون امام زمان (عج) غایب هستند ما نمی توانیم بشناسیمشان ولی ما می‌گوییم شرط و لزوم شناخت، حضور فیزیکی و حیات نیست.

 حجت الاسلام نیلی پور با اشاره به مراتب حب و بغض ابراز کرد: معرفت و محبت ما شدید یا ضعیف می شود که هر چه امام را بیشتر بشناسید بیشتر دوست خواهید داشت و هر چه بشتر دوست خواهید داشت بیشتر اطاعت خواهید کرد و یکی از مراحل اولیه معرفت توجه است و این توجه منوط به گام های اولیه که شامل معرفت، یقین، ایمان و اطاعت است می باشد که مقابل این ها شک، انکار و معارضه است.

 رییس بنیاد فرهنگی المهدی تصریح کرد: رسالت طلاب در زمان غیبت این است که حجت خدا و امام زمان (عج) را بشناسند و معرفت امام را در خانواده و جامعه ترویج دهند و دیگر اینکه خواندن دعا که معرفت را زیاد می کند وظیفه دیگر است چرا که دعا یکی از ارکان در زمان غیبت است. انسان همان طور که با قرآن مأنوس است با مفاتیح هم باید مأنوس شود به ویژه خواندن حاشیه مفاتیح و هر کس یک مفاتیح خصوصی همه جا همراه خود داشته باشد چراکه خواندن دعا باعث رزق و برکت در زندگی انسان می شود.