کد مطلب: 24455 تعداد بازدید: ۲۷۱

برگزاری دوره معارف فاطمی با هدف بررسی شبهات فاطمیه از سوی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان

سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۸:۰۹
دوره معارف فاطمی با حضور بیش از 80 نفر از مبلغان مدارس علمیه خواهران استان اصفهان با هدف بررسی شبهات فاطمیه در سالن اجتماعات مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیرضا جوادی، سرپرست نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در دوره آموزشی معارف فاطمی گفت: بحث درباره سیره اهل بیت و بطور کلی هر مقوله تاریخی دو مقدمه بسیار مهم لازم دارد که باید واقف به جامعه شناسی آن جامعه، فضا، فرهنگ، قبائل و موقعیت آن بود.

  وی اظهار داشت: وقایعی که پیچ ناگهانی دارد و با اعتقاد مردم گره می خورد، فاجعه و ناگهانی نیست بلکه سریالی است که باید ریشه و عقبه آن را در قبل از آن حادثه جستجو کرد.

وی با اشاره به اینکه مولفه های شناخت هر جامعه  عبارتند از دین، فرقه، مذهب، کمیت افراد مذهبی، فرهنگ منطقه ای، وضعیت حاکمیت و قانون، فرهنگ قبیله ای و زندگی مردم جامعه اظهار داشت: اصول افکار مشترک ظاهری خدا، پیامبر، معاد، قیامت، قرآن، نماز به سمت کعبه، را 30 هزار نفر جمعیت قبول داشتند؛ ولی به نیت قربت الی الله برای کشتن امام حسین(ع) مشارکت کردند. مردم ایران، عراق، شام از مردم فتوحات هستند و خصوصیات مردم سرزمین فتوحات عبارت بود ازاین که پیامبر اکرم(ص) را ندیده اند،  جنگ ندیده اند، علی(ع) و فاطمه(س) را نمی شناسند و اذهان مردم فتوحات بکر است.

 وی ادامه داد: این مردم از اول اسلام  از زبان معاویه، ابوسفیان به اذهانشان انتقال داده اند و مردم شام حدود 43 سال پای منبر و تفسیر این جماعت نشستند، مردمی که در جنگ کربلا 10000 لشکر عمر سعد فقط از شامیان بود.

 حجت الاسلام جوادی تصریح کرد:  شخص اول مملکت زمانی ورود به مواضع  پیدا می کند که بحران بوجود آید، بنابراین باید به مواضع ورود پیامبر حساسیت نشان داده و دانسته شود که منافقان هم در این عرصه ورود پیدا کرده اند.

 وی افزود: از جمله مواضع ورود پیامبر اکرم(ص)عبارت است از  بحث منافقان که قرآن به پیامبر اکرم(ص) می فرماید تو نمی دانی این افراد چه کسانی اند. مجموعه ی آیات  منافقان، فضای قوی و شدید فعالیت های آن ها  را نشان می دهد.

 سرپرست نهاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطر نشان کرد: فتح مکه بسیار در تاریخ اسلام موثر بود، شخصی چون ابوسفیان با خصوصیاتی از قبیل تجربه بسیار، قدرت مالی، تجربه جنگی، عِده و عُده، کینه و عداوت؛ اما در فتح مکه مجبور به انتخاب دو راه بود از مکه خارج شود یا بماند و مسلمان شود که مورد دوم را برگزید و در فتح مکه اظهار اسلام  ولی در جنگ حنین علیه مسلمانان توطئه کرد. وی گفت: حضرت علی(ع) را بین دو راهی حفظ جان حسنین که بقاء نسل امامت در این امر بود و عکس العمل در مقابل جسارت بی شرمانه دشمنان به خانم حضرت زهرا(س) بود قرار دادند و این امر اوج مظلومیت حضرت علی(ع) با توجه به قدرت و شجاعت زبانزد از یک سو و سکوت معنادار و پر اهمیت حضرت برای حفظ دین و بقاء نسل امامت بود.