کد مطلب: 23029 تعداد بازدید: ۲۰۳

برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان «جایگاه تحقیق و راهکارهای راهبردی آن» از سوی مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا س ویلاشهر

جمعه ۲۵ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۶:۴۸
نشست علمی پژوهشی با عنوان «جایگاه تحقیق و راهکارهای راهبردی آن» با حضور بانوان طلبه در مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(س) ویلاشهر برگزار شد.

ندا طاهری، محقق و پژوهشگر حوزوی در این نشست با اشاره به معنای پژوهش و هدف  آن، به جایگاه پژوهش های دینی پرداخته و در پایان پیشنهادهایی را برای ایجاد انگیزه و رشد پژوهش در بین طلاب بیان کرد.

 وی پژوهش را بررسی و کاوشی که با سخت کوشی انجام می پذیرد، تعریف کرد و هدف از آن را نه تنها کشف واقعیت های نو و جدید، که تفسیر درست واقعیت ها و یافتن نتایج جدید و تجدید نظر در یافته های پیشین دانست.

 محقق حوزوی پژوهش های دینی را کلید فتح سعادت دنیوی و اخروی دانست و به جایگاه والای آن اشاره کرد.

 وی با بیان آمار 348 محقق در هر یک میلیون نفر در کشور، آن را با آمار کشور های پیشرفته که سه هزار نفر در هر یک میلیون نفر است، مقایسه نموده و پیشرفت هر کشوری را اثر پژوهش های انجام شده در آن کشور بیان کرد.

 طاهری، در ادامه تشکیل پژوهشکده خاص از طرف مسئولین و یا گروهی از طلاب، با هدف آموزش گام به گام پژوهش و استفاده از اینترنت و برنامه ریزی فن آوری اطلاعات برای به روز بودن و پیشرفت سریع، همچنین قرار دادن یک هیات علمی پژوهشی، برای استفاده از تجارب و استعدادیابی افراد مستعد و اولویت بندی موضوعات مورد نیاز جامعه  را پیشنهاد کرد.

 وی افزود: عملیاتی کردن تحقیقات انجام شده به صورت چاپ در فصلنامه یا نشریات و یا ارائه آن به عموم افراد، می تواند مشوق خوبی برای محققان باشد و همچنین آموزش خانواده ها برای همکاری با محققان از پیشنهادهای دیگر وی بود.

 وی در پایان تصریح کرد: هر نسلی تاریخ خود را نه بر سر ویرانه های نیاکان خود که بر سر پژوهش ها و موفقیت های آنان بنا می کند؛ پس برای آیندگان بهترین چیزها را به جا بگذاریم.