کد مطلب: 23028 تعداد بازدید: ۲۲۱

برگزاری نشستی با عنوان «بایدهای پژوهشی » از سوی مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا س ویلاشهر

پنجشنبه ۲۴ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۴:۵۷
نشست علمی – پژوهشی با موضوع بایدهای پژوهشی با حضور بانوان طلبه در مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(س) ویلاشهر برگزار شد.

زکیه صادقیان از اساتید حوزه علمیه با بیان اینکه پیشرفت علمی بدون تحقیق و پژوهش معنا ندارد، وارد بحث تحقیق و پژوهش شد و آن را یک روند هوشمندانه و خلاقانه برای دریافت علم دانست که اهداف مطالعه با آن بهتر شناخته می شود.

وی با ابراز تاسف از  اینکه تحقیقات در ایران نتوانسته جایگاه اصلی خود را پیدا کند، یکی از دلایل آنرا، عدم باور دانش پژوهان به نتایج تحقیقات بیان داشت.

استاد حوزه، سپس به تحقیقات انجام شده در مورد عالمان شیعی که در کشورهای دیگر انجام گرفته اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در مورد ابن طاووس در تلاویو تحقیقی صورت گرفته و به سبب عالی بودن آن، در شهر قم  توسط "اتان کربرگ" در 800 صفحه به چاپ رسیده  و در کتابخانه آیت الله مرعشی  موجود است.

صادقیان، به لزوم تولید علم و پویایی و بالفعل کردن استعداد های بالقوه در حوزه ها اشاره کرد و در ادامه با اشاره به انتخاب موضوعات پایان نامه ها در حوزه ها، دقت در انتخاب موضوع و توانایی محقق و استفاده از منابع زیاد برای عمق بخشیدن به مطلب را مورد تاکید قرار داد.

وی به کتاب الغدیر علامه امینی که برای نوشتن آن از ده هزار کتاب یادداشت برداری کردند، اشاره کرد و در پایان در زمینه نگارش تحقیق، استفاده از جملات کوتاه و زنده، آشنا بودن با قواعد جمله سازی و علائم نگارشی که مانند تابلوهای راهنمایی و رانندگی هستند، پرهیز از پرگویی و نوآوری در متن پیام را یادآور شد.