کد مطلب: 22851 تعداد بازدید: ۲۳۸

برگزاری نشست علمی مذاهب اسلامی تقریب یا تخریب در مؤسسه آموزش عالی مجتهده امین ره اصفهان

چهارشنبه ۱۶ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵:۴۰
نشست علمی با عنوان مذاهب اسلامی تقریب یا تخریب با حضور معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام به همت معاونت پژوهش مؤسسه آموزش عالی مجتهده امین(ره) اصفهان و با حضور طلاب این مؤسسه برگزار شد.

حجت السلام و المسلمین دکتر علیرضا ایمانی معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در ابتدای صحبت خود چند سووال را مطرح کرد: آیا مذاهب و فرقه‌های کلامی می توانند به هم نزدیک شوند؟ و یا این که همدیگر را تخریب کنند؟ و آیا تخریب یک امر سیاسی است؟ یک حرکت سیاسی تاکتیکی موقت یا این که تقریب یک امر دینی و امری است استراتژیک؟

وی با بیان این که تقریب کوتاه آمده از مواضع خود نیست، اظهار داشت: این تنازل است یعنی کوتاه آمدن از مبادی اعتقادی خود مانند این که فرقه‌های اسلامی مظاهر مختص به خود را حذف کنند یعنی شیعه عاشورا را تعطیل کند و... .

حجت السلام و المسلمین ایمانی اظهار داشت: تعبیر اسلام بلامذاهب مغالطه است، چون این مذاهب بعد از پیامبراکرم(ص) شکل گرفته است و پیامبر اسلام(ص) در همان اوّلین روز دعوت فرمودند: هر کس به من ایمان بیاورد برادر و وصی و جانشین من است، پس در همان روز شیعه مشخص شد.

وی در ادامه افزود: تقریب یعنی ادغام شدن، خنثی شدن و کوبیده شدن دو چیز در هم است و تقریب یعنی ما امت اسلامی هر چه که باشیم مختصات و مشترکانی داریم، مشترکات خود را مطرح کنیم و مختصات خود را برای خودمان بگذاریم.

معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در پایان با تأکید به این که در طول تاریخ همیشه اقلیت چون به تقریب عمل کرده است برنده است، گفت: تشیع امر به تقریب شده است لذا در طول تاریخ همیشه تقریب به نفع شیعه بوده است.

در پایان این نشست که به منظور ضرورت و اهمیت موضوعات ضروری و مورد نیاز بود، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.